Júniustól adómentes lesz az állampapírból származó jövedelem

A lakossági állampapír-állomány jelentős bővítésének ösztönzése céljából adómentessé válik a lakossági állampapírokból származó jövedelem. Az Országgyűlés 2019. április 2-án elfogadta az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról szóló T/5234-es számú törvényjavaslatot (a továbbiakban: Törvényjavaslat), mely egyebek mellett a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja törvény) kiegészítésével a hosszabb távú lakossági állampapír-megtakarítások ösztönzését szolgálja azzal, hogy a kisbefektetők számára vonzóbbá kívánja tenni az állampapírokba történő befektetést.
A Törvényjavaslat 1. §-a biztosítja a magyar állam által kibocsátott és kereskedett lakossági állampapírokból származó jövedelem (kamat, hozam) adómentességét úgy, hogy módosítja az Szja törvény kamatjövedelem-szabályát. Így a magyar állam által kibocsátott, a lakosság mint befektetői célpiac részére forgalomba hozott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírból származó kamatjövedelmet jövedelemként nem kell figyelembe venni [Szja törvény 65. § (3) bekezdés a) pont új ab) alpontja]. A módosításhoz átmeneti rendelkezés is kapcsolódik a Törvényjavaslat 2. §-ában, mely alapján e kedvező szabályt a 2019. június 1-től kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapír-sorozatok esetében kell alkalmazni [Szja törvény 97. §].
A jogszabály alanyi és tárgyi hatálya
Az Szja törvény ismertetett új szabályával kapcsolatban kérdésként merülhet fel, hogy mit kell érteni a lakosság mint befektetői célpiac kifejezésen. A lakosság az Szja törvényben és egyéb jogszabályokban sem egy egzaktul meghatározott fogalom. Lakosság alatt a természetes személyeket kell érteni, függetlenül attól, hogy milyen tevékenységet végeznek, illetve, hogy ezen tevékenységükre milyen adózási módot választanak. Tekintettel arra, hogy az állampapír-vásárlás tőkebefektetés, így az abból származó jövedelem adózási szempontból elkülönül a tevékenységalapú jövedelemtől. Ez utóbbit a magánszemély valamely tevékenység (mint például munkaviszonyban végzett tevékenység, egyéni vállalkozóként végzett vállalkozói tevékenység, mezőgazdasági őstermelői tevékenység) elvégzésének ellenértékeként kapja.
Az állampapír hozama azonban nem tevékenység ellenértéke, így nem is adóztatható tevékenység ellenértékeként kapott jövedelemként. Amennyiben például egy egyéni vállalkozó mint magánszemély állampapírt vásárol, akkor az állampapír hozama nem lesz része az egyéni vállalkozási tevékenységéből származó jövedelmének, hiszen annak adózására a tőkejövedelemre vonatkozó szabályok vonatkoznak, vagyis a hozam az új szabály alapján adómentes lesz.
Lakossági állampapírnak jelenleg a Féléves Magyar Állampapír, az Egyéves Magyar Állampapír, a Kétéves Magyar Állampapír, a Prémium Magyar Állampapír és a Bónusz Magyar Állampapír minősül. Megjegyezzük, hogy a 2019. június 1-től bevezetendő Nemzeti Kötvény is lakossági állampapírnak minősül.
Az egyéb, állam által kibocsátott értékpapírok (mint a Diszkont Kincstárjegy, a Magyar Államkötvény, nem forintban denominált magyar államkötvény [REPHUN]) esetében az értékpapír ismertetőjében nem jelenik meg a lakosság mint meghatározott célpiac, így ezen értékpapírokra az Szja törvény vonatkozó mentessége nem alkalmazható.
Az adómentesség kezdő időpontja
A lakossági állampapírok egy részét adagolt kibocsátással hozzák forgalomba, így azok sorozatszinten vannak elhatárolva, amely alapján egyértelműen csak a hatálybalépési időpontot (2019. június 1.) követően „induló” – kibocsátott – sorozatokra vonatkozik a kamatadó-mentesség.
Egy jegyzés útján kibocsátott állampapír esetében az adómentesség tekintetében a mindenkori nyilvános ajánlattételben szereplő kibocsátási nap a meghatározó. Így a gyakorlatban a május utolsó hetében jegyzett, de csak – a kibocsátási ismertetőben meghatározott napon – júniusban kibocsátott állampapír-sorozat lesz az első kamatadó-mentes állampapír-sorozat.