Képezzük magunkat, de mennyiért

Mind a munkáltató, mind a munkavállaló részéről jelentkezhet a szakmai fejlődés igénye. A munkáltatók részéről a munka hatékonyságának növelése, a szakmai ismeretek bővítése, míg a munkavállalók oldaláról is fontos szempont az ismeretanyagok bővítése, a szakmai fejlődés. Fontos szempont, hogy ezt a munkáltató hogyan tudja támogatni úgy, hogy az számára is kifizetődő legyen.
Amennyiben a munkáltató teljes egészében átvállalja vagy akár csak részlegesen is hozzájárul a munkavállalója képzéssel kapcsolatban felmerülő költségeihez, úgy jövedelmet juttat a magánszemélynek, melynek adókötelezettségét a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja törvény) szabályai szerint kell megvizsgálni. A hatályos szabályok értelmében az iskolarendszerű képzés esetében a juttatás 2019-től – munkavállalók esetében – bérjövedelemként válik adókötelessé, míg az iskolarendszeren kívüli képzés költségeinek átvállalása révén a törvényben meghatározott feltételek fennállása esetén nem keletkezik a jövedelem megállapításánál figyelembe veendő bevétel.
Az iskolarendszerű képzés
Az Szja törvény alapján az a képzés minősül iskolarendszerű képzésnek, amelynek résztvevői a képző intézménnyel tanulói vagy hallgatói jogviszonyban állnak. Ilyennek minősül az a külföldi képzés is, amely államilag elismert oktatási célú intézményben folytatott teljes idejű, alapfokú, középfokú, érettségi végzettséget adó képzés, vagy államilag elismert felsőoktatási intézményben folyó, felsőfokú végzettséget adó képzés [Szja törvény 3. § 87. pont].
Jellemzően ilyen – tanulói vagy hallgatói jogviszonyt keletkeztető képzés – a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény alapján a felsőoktatási intézményekben zajló alap- és mesterképzés, a doktori képzés, a nemzeti köznevelésről szóló törvény alapján folyó középfokú képzés, valamint a szakképzésről szóló törvény alapján folyó iskolai szakképzés. Iskolai rendszerű szakképzés a köznevelés keretében a nemzeti köznevelésről szóló törvényben és a szakképzésről szóló törvényben meghatározott, szakképző iskolában folyó szakképzés, melynek résztvevői a szakképző iskolával tanulói jogviszonyban állnak. A nemzeti felsőoktatásról szóló törvényben szabályozott felsőoktatási szakképzés is iskolai rendszerű szakképzésnek minősül. Az iskolai rendszerű képzés körébe sorolandó például az OKJ-s szakképesítés megszerzése is, ha azt közoktatási vagy felsőoktatási intézmény szervezi, és a részvétel tanulói vagy hallgatói jogviszonyt eredményez. Ha azonban a képzés tanfolyami keretek között valósul meg, amely nem eredményez tanulói vagy hallgatói jogviszonyt, nem lehet szó iskolarendszerű képzésről. Az említett jogviszonyok fennállását az érvényes diákigazolvány bizonyítja.
A fogalom második mondata – a hallgatói jogviszonytól függetlenül – iskolarendszerű képzésnek minősíti az államilag elismert oktatási célú intézményben folytatott teljes idejű, alapfokú, középfokú vagy érettségi végzettséget adó képzéseket, illetve az államilag elismert felsőoktatási intézményben folyó, felsőfokú végzettséget adó képzéseket is. Leggyakrabban külföldi iskolarendszerű képzésként a különböző, vezetőknek szánt MBA-képzések merülnek fel, mint a munkáltató által juttatott, finanszírozott képzések.
Az iskolarendszerű képzések adókötelezettsége kapcsán az Szja törvény nem tartalmaz speciális szabályokat, ezért amennyiben azt munkavállaló részére nyújtja a munkáltató, úgy az bérjövedelemként válik adókötelessé.
Az iskolarendszeren kívüli képzés
Iskolarendszeren kívüli képzésnek az olyan képzést kell tekinteni, amelynek résztvevői nem állnak a képző intézménnyel tanulói vagy hallgatói jogviszonyban [Szja törvény 3. § 86. pont].
Általánosságban nem keletkezik adóköteles bevétele a magánszemélynek, ha a munkáltatója vagy – munkaviszonytól eltérő jogviszony esetén – a kifizető elküldi egy olyan továbbképzésre, ahol a munkakörével, feladatával kapcsolatos ismereteket szerezhet meg, vagy beiskolázzák egy tanfolyamra, ahol például egy új eljárást vagy egy új berendezés kezelését sajátíthatja el. Nem kell adókötelezettséggel számolni a munkáltató (kifizető), illetve a magánszemély részéről abban az esetben sem, ha a munkakör ellátásához szükséges ismeretek megszerzése érdekében a munkáltató (kifizető) egy nem iskolarendszerű OKJ-s tanfolyamon való részvétel lehetőségét biztosítja a magánszemélynek.
A jelenlegi munkaerőpiaci környezetben a munkáltatók számos, eltérő célú képzést biztosítanak a munkavállalók részére. A különböző jellegű képzéseknél mindig egyedileg szükséges megvizsgálni, hogy a bemutatott feltételek megvalósulnak-e, azaz a munkavégzés, a tevékenység ellátásának feltételeként történik-e az adott iskolarendszeren kívüli képzés tekintetében.
Ide értendőek:
- a munkáltató által elrendelt kötelezően teljesítendő képzések(szakmai ismeret elsajátítását vagy bővítését célzó tanfolyam egyedileg és/vagy csoportosan (Powerpoint, Excel vagy értékesítési technikák képzés), speciális készséget fejlesztő kurzusok (például indulatkezelés) vagy új technológia megismertetését és a folyamatok betanítását célzó tanfolyam.
- szakmai képzések ( könyvelő,adótanácsadó,targoncakezelő)
- vezetői képzések (MBA)
- nyelvtanfolyamok
A képzési költségek elszámolása
A képzésekkel kapcsolatos alapvető költség az oktatási szolgáltatás ellenértéke, amelyet a képző intézmény által kiállított számla tartalmaz. Iskolarendszerű képzés esetén ez az adott oktatási időszakra (tanulmányi félévre) fizetendő tandíj, költségtérítés összege, míg iskolarendszeren kívüli képzés esetén az oktatásszervező, szolgáltató által számlázott részvételi díjból az oktatási szolgáltatás ellenértéke. A képzés költségeként vehető figyelembe a szükséges tankönyvek, taneszközök ára és a külön fizetendő vizsgadíjak összege is.
Emellett azonban felmerülhet költségként a képzés helyszínére való oda-vissza utazás, az ott igénybe vett szállás és étkezésre fordított kiadások összege is, ha a munkáltató, a kifizető ezeket a kiadásokat megtéríti. Az adókötelezettség elbírálásához elsősorban azt kell megvizsgálni, hogy a képzés minősülhet-e hivatali, üzleti utazásnak, és hogy a képzésen részt vevő magánszemély milyen kapcsolatban, illetve jogviszonyban áll a kifizetővel.
Amennyiben a magánszemély iskolarendszeren kívüli képzésen munkáltatói elrendelés alapján vesz részt, vagy a képzés a kifizető tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében szükséges, úgy az Szja törvény 3. § 10. pontja alapján a képzés helyére történő utazás, szállás költsége és az étkezésre fordított kiadások hivatali, üzleti utazás keretében felmerülő költségeknek minősülhetnek.
Így, ha a munkáltató a magánszemély képzésével összefüggésben hivatali, üzleti utazás keretében utazási- és szállásköltség-térítést fizet, azt az Szja törvény 7. § (1) bekezdés g) pontja alapján a magánszemély jövedelmének kiszámításánál nem kell bevételként figyelembe venni. A fentiek mellett továbbá nem kell bevételként figyelembe venni az Szja törvény 7. § (1) bekezdés q) pontja értelmében a hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó utazási jegy árában foglalt étkezés, illetve a szállásköltségben foglalt reggeli étkezés ellenértékét sem. A hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó egyéb (nem az utazási jegyben, illetve a szállásköltségben foglalt) étkezés költsége az Szja törvény 70. § (1) bekezdés a) pontja értelmében egyes meghatározott juttatásnak minősül.
A munkakör ellátásához nem szükséges iskolarendszeren kívüli képzéssel összefüggésben átvállalt valamennyi költség (beleértve az étkezést is) munkaviszonyból származó jövedelemként válik adókötelessé. Az étkezés tehát ebben az esetben nem minősül egyes meghatározott juttatásnak.
Az iskolarendszerű képzés költségeinek átvállalása csak úgy lehetséges, ha a költségtérítés összegét munkaviszonyból származó jövedelemként veszik figyelembe a közterhek megállapítása szempontjából, és ennek megfelelően teljesítik a közteherfizetési kötelezettséget mind a munkavállaló, mind pedig a munkáltató szempontjából, akár szükséges a képzés a munkakör ellátásához, akár nem. Nem kezelhető kedvezményesen a képzéshez kapcsolódó utazás, szállás, étkezés költségeinek megtérítése sem, mivel az iskolarendszerű képzéssel kapcsolatban hivatali, üzleti út nem teljesíthető. Így az ezzel összefüggésben kifizetett összeget szintén munkaviszonyból származó jövedelemként kell kezelni és a közterheket ennek megfelelően kell megállapítani, levonni és megfizetni.