Kérdések és válaszok az online adatszolgáltatással kapcsolatban

Az adóalanyoknak 2020. július 1-jétől adatot kell szolgáltatniuk azokról a számlákról, illetve számlával egy tekintet alá eső okiratokról, amelyeket másik, belföldön nyilvántartásba vett adóalany részére belföldön teljesített termékértékesítésről, szolgáltatásnyújtásról állítanak, illetve bocsátanak ki. Nemcsak a puding próbája az evés, hanem valóban a gyakorlati használat során merülnek fel a kérdések, amelyeket egy csokorba szedett össze a Könyvvizsgáló Kamara írása. Ebből szemezgettünk kicsit!
Regisztráció az online számla rendszerben
A regisztráció az online számlaadat-szolgáltatás teljesítésének előfeltétele, így azt az első adatszolgáltatási kötelezettség alá eső számla, számlával egy tekintet alá eső okirat
- számlázó programmal történő kiállítását, illetve
- nyomtatvány alkalmazásával kiállított számla, számlával egy tekintet alá eső okirat adatainak a felületen való rögzítési határidejét megelőzően kell elvégezni.
Adatszolgáltatási kötelezettség alá eső bizonylat hiányában nem kell regisztrálnia az Online Számla rendszerben például
- a tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozónak,
- az olyan egyesületnek, civilszervezetnek, amely a működése során még nem állított ki számlát, és a közeljövőben nem is fog számlát kiállítani,
- a kizárólag kompenzációs felárra jogosító mezőgazdasági tevékenységet végzőnek, aki az ügyleteiről a partnereitől felvásárlói okiratot kap,
- a kizárólag olyan tárgyi adómentes (közérdekű vagy speciális jellegére tekintettel) tevékenységet végzőnek, aki számviteli bizonylat kiállításával mentesül a számlaadási kötelezettség alól (ilyen például az adómentes banki, biztosítási, ingatlan-bérbeadási tevékenység).
Mennyi számlázó program, technikai felhasználó alkalmazható?
Az online számlaadat-szolgáltatás teljesítésének egyik feltétele, hogy az adóalany nevében kiállított, adatszolgáltatási kötelezettség alá eső bizonylat előállítására használt számlázó program rendelkezzen technikai felhasználóval. Az adóalany a tevékenységének, működésének sajátosságait figyelembe véve maga határozza meg, hogy hány számlázó programot és milyen feltételekkel használ, továbbá az adóalany döntési körébe tartozik annak meghatározása is, hogy az alkalmazott számlázó program(ok)hoz hány technikai felhasználót rendel. Így például:
Ha az adóalany több telephelyén állít elő számlaadat-szolgáltatási kötelezettség alá eső bizonylatot számlázó programmal, akkor valamennyi telephelyén használhatja ugyanazt a technikai felhasználót, de ha el szeretné különíteni a különböző telephelyekről származó bizonylatadatokat, akkor használhat telephelyenként eltérő technikai felhasználót is. Ha az eltérő telephelyeken ugyanazt a számlázó programot használja, a program fejlesztőjével kell tisztáznia, hogy a program alkalmas-e több technikai felhasználó kezelésére.
Nincs akadálya, hogy az adóalany két technikai felhasználót hozzon létre, és az egyikkel a NAV Online Számlázó programját, a másikkal a saját számlázó programját használja.
Ha az adóalany számlaadási kötelezettséggel járó tevékenysége mellett olyan tárgyi adómentes tevékenységet is végez, amely tekintetében számviteli bizonylat kiállításával mentesül a számlaadási kötelezettség alól, nincs akadálya annak, hogy a két tevékenységére két programot alkalmazzon, és csak a számlaadási kötelezettséggel járó tevékenységhez használt számlázó programjához rendeljen technikai felhasználót.
Csak az áfaalany vevő adószámát kötelező feltüntetni a számlán
A számlázási szabályok változása miatt 2020. július 1-jétől a belföldön teljesített ügyletről kibocsátott számlán fel kell tüntetni a terméket beszerző, szolgáltatást igénybe vevő áfaalany adószámának első 8 számjegyét, vagyis a vevői adószámot.
Erre azonban csak akkor van szükség, ha áfaalany szerzi be a terméket vagy veszi igénybe az adott szolgáltatást. Továbbra is kibocsátható tehát számla vevői adószám nélkül, ha a terméket beszerző, szolgáltatást igénybe vevő nem áfaalany, hanem például gazdasági tevékenységet nem végző belföldi vagy külföldi magánszemély, nemzetközi szervezet, esetleg fegyveres testület vagy diplomáciai szervezet.
Ha a terméket beszerző, szolgáltatást igénybe vevő – szóban vagy írásban – úgy nyilatkozik, hogy nincs adószáma, vagy az ügyletben nem áfaalanyként jár el, és ezért a számlázáshoz nem ad meg adószámot, akkor a számlának nem kell vevői adószámot tartalmaznia.
Egy ügyletről egyféle bizonylat
Fő szabály szerint az adóalanynak a termékértékesítésről, szolgáltatásról számlát kell kibocsátania. Annak az adóalanynak, amely jogszabály alapján mentesül a számlakibocsátás alól, nyugtát kell adnia. Külön rendeletben meghatározott feltételek mellett a nyugtaadást pénztárgéppel kell teljesíteni.
Tehát egy ügyletről egyféle bizonylatot – számlát vagy nyugtát – kell kibocsátani.
Ha az adózó továbbra is állít ki pénztárgépes nyugtát a számlával bizonylatolt ügylet ellenértékéről, akkor az értékesítés adatai az online számlaadat-szolgáltatás és az online pénztárgép útján is megérkeznek a NAV-hoz. A dupla bizonylatolásból adódó dupla adatszolgáltatás és az abból esetlegesen következő ellenőrzés elkerülésére célszerű megszüntetni ezt a gyakorlatot. A NAV azt ajánlja, hogy a számlával bizonylatolt ügylet ellenértékéről az online pénztárgéppel már ne állítsanak ki nyugtát!
Arra továbbra is van lehetőség, hogy az adóalany a számlával bizonylatolt ügylet ellenértékeként átvett pénzt a pénztárgéphez rendelve tárolja például pénztárfiókban, pénztárcában. Erről pénzmozgás- (pénztári befizetési) bizonylatot kell kiállítani a pénztárgéppel.
Adatszolgáltatási kötelezettség alá esik-e bizonylat?
Ha a termék vevője, szolgáltatás igénybe vevője belföldön nyilvántartásba vett adóalany, akkor az adószáma első nyolc számjegyét kötelező szerepeltetni a számlán. Amennyiben az adóalany a számlát szabályszerűen állítja ki, akkor a számlaadat-szolgáltatási kötelezettség alá eső számláján a vevő adószáma kitöltött.
De! Nem mentesül a számlaadat-szolgáltatási kötelezettség alól az adóalany abban az esetben sem, ha a számláján nem szerepelteti a belföldi áfaalany vevő adószámát. Vagyis a belföldi adóalany részére belföldön teljesített ügyletről kibocsátott számla akkor is adatszolgáltatási kötelezettség alá esik, ha azon a vevő adószáma nem szerepel. [Áfa tv. 169. § d) pont dc) alpontja, 10. számú mellékletének 1. pontja.]
A kötelezően adóköteles ingatlan bérbeadások körébe tartozó kereskedelmi szálláshely szolgáltatásról az igénybe vevő adóalany részére kibocsátott számla bizonylat is a számlaadat-szolgáltatási kötelezettség alá esik. E kötelezettség alól nem lehet mentesülni azáltal, hogy az adóalany szerepelteti a számláját a PTGSZLAH nyomtatványon. Az említett nyomtatványon nem szerepeltetendő olyan számla, amelyet adóalany részére bocsátottak ki, mivel ilyen esetben a pénztárgéphasználati kötelezettséget eredményező tevékenységet folytató adóalany nem pénztárgépes nyugta helyett, hanem azért bocsát ki számlát, mert azt jogszabály kötelezően előírja. [Áfa tv. 86. § (2) bekezdés a) pontja, 159. §-a, 10. számú mellékletének 1. pontja.]
Ugyanakkor például az adómentes ingatlan-bérbeadásról elégséges a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény előírásainak megfelelő számviteli bizonylatot kibocsátani. Nem esik számlaadat-szolgáltatási kötelezettség alá az adómentes ingatlan-bérbeadásról kiállított számviteli bizonylat még akkor sem, ha annak kiállításához az adóalany számlázóprogramot vagy nyomdai úton előállított számlatömböt használ. Nincs akadálya ugyanakkor annak, hogy az adóalany erről a szolgáltatásáról olyan számviteli bizonylatot bocsásson ki, amely maradéktalanul megfelel az Áfa tv. – valamint a felhatalmazása alapján kiadott, a számla és a nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint az elektronikus formában megőrzött számlák adóhatósági ellenőrzéséről szóló 23/2014. (VI. 30.) NGM-rendelet – számlára vonatkozó rendelkezéseinek, és az így kiállított/kibocsátott számláról számlaadat-szolgáltatást teljesítsen. [Áfa tv. 86. § (1) bekezdés l) pontja, 165. § (1) bekezdés a) pontja, 10. számú mellékletének 1. pontja]
Téves számla, módosító számla
A 2020. július 1. előtt kibocsátott számla érvénytelesítése, módosítása az alábbiak szerint történhet:
- a módosító bizonylat rögzítéséhez az „Előzmény nélküli módosító számla rögzítést”,
- az érvénytelenítő bizonylat rögzítéséhez az „Előzmény nélküli érvénytelenítő számla rögzítést”
kell kiválasztani az Online Számla rendszer „Számlaadat-rögzítés” menüjén belül, az „Egyszerűsített rögzítés” kiválasztását követően megjelenő, „Forrás kiválasztása” című adatlapon.
Számlatömb alkalmazásával kiállított számla téves rögzítése esetén az adatszolgáltatási hiba javításához először technikai érvénytelenítést kell végezni, majd a számla adatait újra rögzíteni kell, figyelve az adatrögzítés helyességére és pontosságára.
A technikai érvénytelenítéshez a „Szám-lák” menüben a „Kimenő számlák” menüpontban meg kell keresni annak a számlának az adatait, amelyikről a hibás tartalmú adatszolgáltatás történt. Ezután a számla adatait tartalmazó sor végén (a „Műveletek” fejléc alatt) lévő három pontból álló ikonra kattintva választható ki a technikai érvénytelenítés. A megjelenő „Technikai érvénytelenítés” űrlap kitöltésével (érvénytelenítés kódja, érvénytelenítés oka kitöltésével) kezdődik meg a technikai érvénytelenítés folyamata. A technikai érvénytelenítés elvégzéséhez elsődleges felhasználó jóváhagyása szükséges. Az elsődleges felhasználó a jóváhagyást a „Nyilatkozatok” menüpontnál az „Adatszolgáltatás érvénytelenítése” sorra kattintva az „Érvénytelenítés elfogadása” gombbal adhatja meg. A technikai érvénytelenítés után a számla adatait újra rögzíteni lehet.
Amennyiben kézi számla kerül kiállítása, úgy az abban szereplő valamennyi tételsor adatait szerepeltetni kell az adatszolgáltatásban, mivel az adatszolgáltatási kötelezettség a számla Áfa tv. szerinti adattartalmáról teljesítendő.