KIVA elszámolása – előleg és éves adó hol ér össze?

Az adóalany a rá vonatkozó adó-megállapítási időszakra (hó/negyedév) fizet KIVA előleget, amelynek ugyanúgy van minimum adóalapja, mint a KIVA esetében.
Ugyanakkor, ha adóelőleg alap figyelmen kívül hagyva a minimumot jelentő személyi kifizetéseket negatív lenne [azaz pénzeszközöknek változása+ kisvállalati adó, adóelőleg+ kifizetett osztalék és osztalékelőleg eredménye egy negatív szám], akkor az adóalany jogosult ezen negatív összeggel a következő adóelőleg-megállapítási időszakokban az adóelőleg-alapnak a minimum adóelőleg-alapot meghaladó részt csökkenteni. Tehát az adóelőleg-minimumra vonatkozó szabály ebben az esetben is érvényesül.

Ezt egyszerűbben úgy lehet fogalmazni, hogy ha valaki veszteséges, de a személyi kifizetések miatt mégis minimum adót kell fizetnie, akkor ezt a veszteséget a következő időszakban leírhatja, úgymond csökkentheti vele a minimum adó feletti adóalapját.

Az adóelőleg-alapnál érvényesíthető „veszteségleírás” kizárólag a keletkezése szerinti adóévben vehető figyelembe, a következő adóévre az nem „húzódhat át”.
 
Év végi elszámolás:

az év végén kiszámolt KIVA-ba be kell számítani az adóévben már megfizetett adóelőlegeket. Ha még így is fizetési kötelezettség áll fenn akkor a bevallás benyújtására előírt határidőig megfizeti. Ha viszont az adóévben már megfizetett adóelőlegek nagyobb összeget tesznek ki mint az éves KIVA, akkor a különbözetet a bevallásában legkorábban a bevallás benyújtására előírt határidő napjától jogosult visszaigényelni.