Kötelező az elektronikus fizetés biztosítása

2021 januártól valamennyi olyan kereskedelmi egységben, ahol online pénztárgép működik kötelező lesz biztosítani az elektronikus fizetési lehetőséget a vásárlók számára. Ez egyszerre jelent egyfajta modernizációs kényszert valamint lehetőséget is a forgalom bővítésére, a hatékonyság növelésére.
A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 2021. január 1-jétől hatályos, újonnan beiktatott 5/F. §-a szerint azok a kereskedők, akik a nyugtaadási kötelezettségüket kizárólag pénztárgéppel teljesíthetik, kötelesek biztosítani a fogyasztó számára az elektronikus fizetés lehetőségét és annak folyamatos rendelkezésre állását. A kötelezettek körét a pénztárgépek műszaki követelményeiről, a nyugtakibocsátásra szolgáló pénztárgépek forgalmazásáról, használatáról és szervizeléséről, valamint a pénztárgéppel rögzített adatok adóhatóság felé történő szolgáltatásáról szóló 48/2013. (XI. 15.) NGM-rendelet 1. §-a és 1. melléklete határozza meg. Tehát az online pénztárgépet használó kereskedők 2021. január 1-jétől kötelesek a fogyasztó számára az elektronikus fizetés lehetőségét és annak folyamatos rendelkezésre állását biztosítani. Egyszerűen fogalmazva, valamennyi olyan kereskedelmi egységben, ahol online pénztárgép működik, lehetőség lesz az elektronikus fizetésre. Az intézkedés célja elsősorban a gazdaság fehérítése, a hazai fizetési infrastruktúra modernizációjának gyorsítása, a járvány terjedése elleni küzdelem, a Covid–19 miatt átalakuló fogyasztói preferenciákhoz való alkalmazkodás gyorsítása, valamint a hazai vállalkozások versenyképességének és digitális képességeinek növelése.
Jelenleg mintegy negyvenezer olyan kereskedő szerepel a nyilvántartásban, amely online kasszát használ, azonban kizárólag készpénzt fogad el. A POS-terminálok telepítését támogató – jelenleg is működő – program elindulása óta 20 ezer terminált helyeztek ki ebben a körben.
Bankkártya, azonnali átutalás
A legismertebb és legnépszerűbb elektronikus fizetési mód a bankkártya. Az MNB adatai szerint 2020 közepén mintegy 9,6 millió darab hazai kibocsátású fizetési kártya volt forgalomban. Stabil, biztonságos, kiforrott és jól működő technológia. A bankkártyán keresztül a folyószámláról történő közvetlen fizetéshez bankkártya-elfogadó terminálra vagy azt kiváltó egyéb megoldásra van szükség. Ebben az esetben a vásárló a kártyán kívül fizethet mobileszközzel (például okostelefonnal vagy okosórával) is. További előnye, hogy nemzetközileg is széles körben elterjedt és átjárást biztosító technológia, vagyis a külföldi vásárlók számára is elérhető. A POS-terminál-programnak köszönhetően a legfeljebb egyszázalékos költség mellett a kisebb forgalmú üzletekben is egyre inkább reális lehetőséggé vált, válik a bankkártya-elfogadás. A POS-terminál alternatívájaként már elérhető olyan technológia is, amely egy letölthető alkalmazás segítségével a kereskedő mobiltelefonját teszi alkalmassá az érintős kártyák leolvasására.
Az azonnali átutalás 2020 márciusa óta működő rendszer, amelynek technikai megvalósítása egy adott üzletben csak minimális tárgyi befektetést igényel. Hosszabb távon ez a fizetési forma ígéretes megoldásokat hozhat, a QR-kódos azonosításon alapuló fizetés már idehaza is megjelent.
Az elektronikus fizetési megoldások előnyei
A digitalizáció és az elektronikus fizetési megoldások térnyerésének pozitív hatásai mindkét érintett fél – vagyis a vásárlók mellett a vállalkozások – esetében megmutatkoznak.
1. Járványhelyzetben: míg a kézről kézre járó érmék és bankjegyek a koronavírust és mellette sok más kórokozót is terjesztenek, a tiszta és higiénikus elektronikus fizetés akadályozza a kórokozók terjedését. A jelenleg is zajló Covid–19-járvány kezdetétől megfigyelhető, hogy a vásárlók preferenciája jelentősen eltolódott a biztonságosabb elektronikus fizetés irányába.
2. Az elektronikus fizetést preferáló ügyfelek miatt: az elektronikus fizetési módot előnyben részesítő vásárlók számát csak fokozta a kialakult járványhelyzet, így az ilyen fizetési lehetőséget nem biztosító kereskedők sok ügyfelet veszíthettek, mivel a vásárlók egy egyre növekvő része inkább a bankkártyát elfogadó üzleteket preferálta vásárlásai tervezésekor. Ezt a szempontot még inkább kiemeli, hogy az MNB adatai szerint 2020 első fél évében készpénzfelvételek tekintetében jelentős csökkenés következett be mind a tranzakciók számát, mind pedig az értékét tekintve a megelőző év azonos időszakához képest. Vagyis a csak készpénzt elfogadó üzleteket súlyosabban érintheti a járványhelyzet negatív hatása.
3. Pénzkezelés költségei: ma már az elektronikus fizetés olcsóbb a kereskedők számára, mint a készpénz kezelése, ezt támasztják alá több ország nemzeti bankjának kutatásai. Nem kell a készpénz számlálásával értékes munkaidőt tölteni, nem kell az őrzésről gondoskodni, sőt nem mellékes a biztonsági kérdés, a hamisítványok kiszűrése vagy az élet-és vagyon elleni bűncselekmények elkerülése.
4. Forgalomnövekedés: Az iparági tapasztalatok mellett számos kutatás is kimutatta, hogy a bankkártyával fizető vásárlók többet költenek, ami nagyobb forgalmat és több jövedelmet biztosíthat a kereskedőnek.
5. Gyorsaság, kényelem: Az elektronikus fizetés gördülékenyebb üzletmenetet és nagyobb vásárlói elégedettséget nyújt, ami versenyelőnynek számít.
6. Adatbázis előnyök: A tranzakciók könnyen visszakereshetők, ellenőrizhetők, elemezhetők. Ez egyrészt gyorsabbá és egyszerűbbé teszi a felmerülő vitás ügyek kezelését, másrészt pedig értékes adatbázist szolgáltat a vállalkozónak, amelyet elemezve tudatosabban dolgozhatja ki az üzleti stratégiáját, fejlesztési terveit.
Összességében elmondható, hogy a szabályozás több szempontból is előnyös a nemzetgazdaságnak. A vásárlói igények magasabb szintű kiszolgálása mellett az elektronikus fizetés fontos eszköz a feketegazdaság elleni küzdelemben, növeli a hazai vállalkozások versenyképességét, továbbá több tízmilliárd forinttal csökkentheti a készpénzforgalmi rendszer (őrzés, szállítás, készletgazdálkodás, hamis és sérült pénzek kiszűrése stb.) költségeit. Az össztársadalmi előnyök közé sorolható a járványok, kórokozók higiénikus fizetés általi könnyebb megfékezése és ezáltal a lakosság, különösen a kereskedelmi dolgozók egészségének védelme.