Segédlet az IFRS-ek alkalmazásához

Csütörtökön került fel a kormány honlapjára az a törvénytervezet, amely a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS-ek) egyedi beszámolási célra történő alkalmazását tartalmazza. A javaslat három lépcsőben teszi kötelezővé, illetve alkalmazhatóvá a standardokat.

Az IFRS-re áttérőknek továbbra is kellene magyar számvitel szerinti nyilvántartásokat és beszámolókat készíteniük, de már alkalmazniuk kell a nemzetközi pénzügyi standardokat is. A teljesség igénye nélkül foglaljuk össze a két módszer közötti különbségeket.

A társasági adóról szóló törvény alapvetően nem változik azon adózók számára, akik a magyar számviteli szabályok szerinti beszámolót készítenek. Számukra a változás csak annyi, hogy az alapelvek közé bekerültek az IFRS-re való hivatkozások, illetve a számviteli elszámolások változása miatt néhány helyen változott a törvény szóhasználata, tartalmi változás nélkül.

Az IFRS szerinti beszámolót készítő vállalkozások adóalapjának kimunkálásáról külön fejezet szól. Nekik gyakorlatilag a szokásos adóalap-módosító tételeken túl az IFRS és a magyar számviteli szabályok összes különbözőségét rendezni kell úgy, hogy az adóalap végül ugyanakkora legyen, mintha a magyar számviteli szabályok szerint meghatározott adózás előtti eredmény lett volna a kiindulási alap.

Az alapelv változások közül kiemelendő az IFRS szerinti beszámolót készítő vállalkozásokra vonatkozó rendeltetésszerű joggyakorlás elve, ugyanis az IFRS szabályaitól való eltérés nem eredményezhet adóalap-csökkenést. A törvényalkotó maga is elismeri, hogy nem biztos, hogy sikerült egy teljes fordítótáblát készítenie az IFRS szerinti és a magyar szabályok szerinti adózás előtti eredmény között. Rendeltetésszerű joggyakorlásnak azt tekinti, ha az adózó azokat az eltéréseket is figyelembe veszi az adóalapja meghatározásánál, amelyeket a jogalkotó kihagyott a törvényből. Lényeg, hogy az adóalap nem lehet kevesebb, mint akkor lenne, ha azt a magyar számviteli eredményből kiindulva határoznák meg.

A számviteli törvény módosítása értelmében az adózás előtti eredmény IFRS szerinti beszámolót készítők esetén: az IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása című standard szerinti tárgyévi eredménynek, és a tárgyévi egyéb átfogó eredménynek, a folytatódó és a megszűnt tevékenységekre bemutatott adózás előtti eredmények együttes összege. Ez lesz az adóalapjuk kiinduló pontja.

Az IFRS és a magyar számviteli szabályok sok tekintetben jelentősen eltérnek egymástól.  A módosítás azt a logikát követi, hogy először foglalkozik a terminológiából adódó eltérésekkel (18/A §), utána felsorolja az eltérő számviteli bemutatás miatti eltérések kiküszöbölését célzó szabályokat (18/B §), majd az adóalap-módosító tételekkel módosított korrigált adóalapban szükséges módosításokat (18/C §). Végül az áttérés miatti különleges és garanciális szabályok kerülnek bemutatásra (18/D §).

 


Az alábbiakban felsoroljuk a legfontosabb adóalapban kezelendő eltéréseket:

 

 

IFRS

Számv. tv.

HIPA, innovációs járulék

Egyéb ráfordítás v. nyereségadó ráfordítás

Egyéb ráfordítás

Látvány-sporttámogatás

Egyéb ráfordítás v. nyereségadó ráfordítás

Egyéb ráfordítás

Fejlesztési adókedvezmény

Állami támogatás v. halasztott adó

Nincs halasztott adó

Előző évek módosítása

Eredmény tartalékot módosít

Tárgyévi eredményben

Saját részesedés értékesítés

Közvetlenül saját tőkében

Eredmény kimutatáson keresztül

Kamatozó részvény kamata

Kamat

Osztalék

MRP

Folyamatos ráfordítás

Nem számol el közben ráfordítást

Összetett pénzügyi instrumentumok

Részben tőke, részben kötelezettség

 

Nincs kötelezettség elszámolás

 

A korrigált adóalap legfontosabb IFRS miatti módosításai a következők:

 

 

IFRS

Tao

Belföldi tagnak juttatás

Adózott eredményből

Adóalap csökkentés, ha van a részesülőnél (i) bevétel, és (ii) pozitív adózás előtti eredmény

Tárgyi eszköz leszerelési értéke

Beszerzési érték és értékcsökkenési alap része

Ki kell venni az adó écs alapjából

Áttérés/ visszatérés beszámolója

Nem különleges

Ki kell munkálni az áttérési különbözeteket és az adóalapban semlegesíteni kell azokat

Valós értéken értékelt eszközök

Valós érték az écs alapja

Beszerzési érték az adó écs alapja

Kapott apport

Apport értéken vagy piaci értéken

Apport érték az adó écs alapja

Céltartalékok

Nagyon más

Mindent visszakorrigál a magyar szabályokra

Lekötött tartalék

nincs

Számv. tv. szerint kell meghatározni

Adóalap kedvezmények korlátja

 

Korrigált adózás előtti eredmény

 

Az áttérés évének garanciális szabályai az állami költségvetési bevételek védelmét célozzák. Emiatt az első félévben például nem lehet adóelőleg-csökkentést kérni az áttérőknek, negyedéves, illetve az adóbevalláshoz kapcsolódó plusz adatszolgáltatási kötelezettségük van. Hasonlóan a HIPA törvényben leírtakhoz, az áttérés adóévének és az azt követő adóévnek az adóalapja nem lehet kevesebb, mint az áttérést megelőző adóév adóalapja.

Összességében elmondható, hogy azok, akik IFRS szerint kell, hogy beszámolót készítsenek, vagy az IFRS szerinti beszámoló készítést választották, gyakorlatilag a magyar számviteli szabályok szerint is kénytelenek lesznek nyilvántartásokat és kvázi beszámolót készíteni annak érdekében, hogy az adó alapját meg tudják határozni. Emelkedik az általános adókockázatuk is, hiszen csak akkor valósítják meg a rendeltetésszerű joggyakorlást, ha a törvény által nem szabályozott eltéréseket is figyelembe veszik az adóalapjuk meghatározásakor. Ráadásul az áttérés adóévében az adókötelezettségük az átmeneti minimumadó szabály miatt magasabb lehet, mintha nem tértek volna át IFRS szerinti beszámoló készítésére.