Szigorú számadású nyomtatványok. Ezekre figyeljen!

Fontos feladat egy vállalkozás működésében, az úgynevezett szigorú számadású nyomtatványok helyes, a törvénynek megfelelő kezelése, nyilvántartása. Egy esetleges ellenőrzés során a NAV kiemelt figyelmet szentel arra, hogy van-e a cégnek ilyen nyilvántartása és ha igen, annak adattartalma megfelel-e a jogszabályoknak.

Szigorú számadásra kötelezett nyomtatványok

Szigorú számadás alá vont nyomtatványnak kell tekinteni minden olyan bizonylati űrlapot


- amelynek illetéktelen felhasználása esetén a társaság nem élhet felszólamlási joggal (pl. készpénz csekk, elszámolási utalvány, szállítólevél, ajándék utalvány);


- ha a beszerzéskor a nyomtatvány értékét meghaladó vagy a névértéknek megfelelő összeget kell fizetni (pl. közlekedési jegy, tüzelőutalvány, MÁV fuvarlevél);


- melynek nem megfelelő, illetéktelen felhasználása visszaélésekre adhat alkalmat (pl. étkezési jegy, raktári, pénztári bevételi és kiadási utalványok);


- a készpénz kezeléséhez kapcsolódó nyomtatványokat.


A szigorú számadási kötelezettség alá vont nyomtatványok körét – figyelembe véve az egyéb jogszabályi előírásokat is – a vállalkozás vezetője határozza meg. A szigorú számadási kötelezettség alá vont nyomtatványok készletéről és felhasználásáról olyan nyilvántartást kell vezetni, amelyből a felhasználó szervezet, a felhasznált mennyiség – sorszám szerint – és a felhasználás időpontja is megállapítható. A nyomtatványokkal (beleértve a rontott példányokat is) el kell számolni. A nyomtatványok átadása, illetve átvétele csak elismervény ellenében történhet.

A szigorú számadásra kötelezett nyomtatványok köre a következő:


-készpénzcsekk (készpénz-felvételiutalvány);
-elszámolási utalvány;
- csekkszerződés alapján igényelt csekkfüzet;
- bevételi és kiadási pénztárbizonylat;
- pénztárjelentés;
- nyugta, ideértve a beszedendő összeget előnyomva feltüntetett nyugtát, perforált szelvényeket tartalmazó nyugtafüzetet;
- gépkocsi-menetlevél;
- sorszámozott űrlapok és sorszámozott űrlapokat tartalmazó füzetek, valamint értékjegyek, amelyekért a felhasználás során ellenértéket fizetnek stb.

- az online-pénztárgépek pénztárgép naplója.

 

Nyomtatványok beszerzése

A leggyakrabban használt nyomtatványok a készpénzfizetési számla, a számla, a nyugta, a bevételi- és kiadási pénztárbizonylat, a szállítólevél, a kiküldetési rendelvény, a menetlevél, illetve a pénztárjelentés. E nyomtatványok vásárlásakor az eladó jogszabályi kötelezettsége, hogy az alábbiakat a vevőtől elkérje:

  • vállalkozói igazolvány, vagy nyilvántartásba vételi igazolás másolata
  • adószámot igazoló okirat másolata
  • személyazonosító okirat másolata

A számlatömböt a cégjegyzésre jogosult meghatalmazottja is megvásárolhatja, mely esetben az alábbi dokumentumokra van szükség:

  • vállalkozói igazolvány, vagy nyilvántartásba vételi igazolás másolata
  • adószámot igazoló okirat másolata
  • cégszerűen aláírt, két tanúval ellátott meghatalmazás
  • a meghatalmazó aláírási címpéldánya, aláírás mintája
  • a meghatalmazó és a meghatalmazott személyi okiratai, adókártyája

Fontos, hogy e dokumentumokat minden esetben be kell mutatni a számlatömb vásárlásakor, ezek korábbi vagy használatban lévő számlatömbbel, társasági szerződéssel, vagy pecséttel nem helyettesíthetőek. Amennyiben a fentiek valamelyike nem áll rendelkezésére, szigorú számadású nyomtatvány vásárlására nem jogosult.

 

Nyomtatványforgalmazók adatszolgáltatási kötelezettsége

Az adóhatóság felé folyamatos adatszolgáltatási kötelezettségük van a szigorú számadású nyomtatványokat értékesítőknek, mely során az alábbiakról kell nyilatkozniuk:

  • az értékesített nyomtatványok típusa (pl. bevételi-, kiadási bizonylat, pénztárjelentés, nyugta, gépkocsi-menetlevél, stb.)
  • a nyomtatvány sorszáma, sorszámtartománya
  • a vevő azonosítására alkalmas adatok (név, cím, adószám)
  • meghatalmazással történő vásárlás esetén a meghatalmazott magánszemély neve, és adóazonosító száma

Az adatszolgáltatást negyedévenként, a negyedévet követő hónap 20. napjáig kell megtenni a nyomtatványokat forgalmazóknak.


Mit ellenőriz a NAV?

Az adóhatóság kiemelt figyelmet szentel arra, hogy megvizsgálja, van-e egyáltalán ilyen nyilvántartása a cégnek, és ha igen, annak adattartalma

  • megegyezik-e a nyomtatványforgalmazók adatszolgáltatásával?
  • megfelel-e a valóságnak?

Fontos, hogy e nyilvántartást folyamatosan, és naprakészen kell vezetni – tehát attól a pillanattól kezdve, hogy a nyomtatvány beszerzésre került. (Ennek értelmében tehát e feladat a vállalkozásokra hárul, hiszen az ő döntése az, hogy az mikor kerül rendeltetésszerű használatra.)

Amennyiben az adatok nincsenek összhangban, vagy a nyilvántartásban hiányosságok fedezhetők fel – az elmúlt időszak ellenőrzéseinek eredményei szerint a jogszabályi előírásoknak nem felelnek meg e nyilvántartások -, akkor az adóhatóság

  • mulasztási bírságot szabhat ki (ennek összege magánszemélyek esetén nyomtatványonként 200 ezer forintig, gazdasági társaságoknál 500 ezer forintig terjedhet), vagy
  • adóhiányt, adóbírságot és késedelmi pótlékot szabhat ki, vagy
  • további kapcsolódó ellenőrzéseket indítványozhat.

Ezek elkerülése érdekében a nyomtatványokról tehát olyan nyilvántartást kell vezetni, mely a következő adatokat tartalmazza:

  • nyomtatvány neve, és számjele
  • a beszerzés kelte
  • a tömbök sorszáma, sorszámtartománya
  • a felhasználás kelte
  • a kiselejtezés kelte

A készpénz kezeléséhez, más jogszabály előírása alapján meghatározott gazdasági eseményekhez kapcsolódó bizonylatokat (ideértve a számlát, az egyszerűsített számlát és a nyugtát is), továbbá minden olyan nyomtatványt, amelyért a nyomtatvány értékét meghaladó vagy a nyomtatványon szereplő névértéknek megfelelő ellenértéket kell fizetni, vagy amelynek az illetéktelen felhasználása visszaélésre adhat alkalmat, szigorú számadási kötelezettség alá kell vonni.