Vállalkozói személyi jövedelemadó - mi az?

Az egyéni vállalkozó végül is egy magánszemély, aki önállóan, úgymond magának dolgozik, azaz nem munkaviszonyban vagy egyéb utasítási jogviszonyban tevékenykedő magánszemély. Ezért vállalkozási tevékenysége nem társasági adó alá tartozik, hiszen ő nem társaság. De amikor vállalkozóként dolgozik nem is magánszemély. Erre a kettősségre a válasz a VSZJA azaz a vállalkozói személyi jövedelemadó. Ezt vállalkozási tevékenysége okán abból szerzett jövedelmek adózását jelenti, személyhez kötött ezért személyi jövedelemadó és az SZJA törvény (1995. évi CXVII. törvény) szabályozza, de mivel vállalkozási tevékenység adóztatását jelenti jellegét tekintve a társasági adóval rokon a funkciója.
Az SZJA törvény meghatározza a VSZJA alanyi körét, azazhogy ki az egyéni vállalkozó:
 
1. akit bejegyeztek egyéni vállalkozónak

Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény - 2009. évi CXV. törvény - szerinti egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő magánszemély, az említett nyilvántartásban rögzített tevékenysége(i) tekintetében
 
Ugyanakkor e körben a speciális szabályok okán máris meg kell jegyezni, hogy nem minősül egyéni vállalkozónak e körben – adózási szempontból – az a magánszemély, aki bérbeadási, szállás-vendéglátási (szálláshely-szolgáltatási) tevékenységére él a speciális szabályok alkalmazásának lehetőségével azaz e tevékenységéből származó bevételére az önálló tevékenységből származó jövedelemre, vagy a tételes átalányadózásra vonatkozó rendelkezések alkalmazását választja (e körben nem VSZJA alany és kizárólag a választott rendelkezések szerinti adózási mód alapjául szolgáló bevételei tekintetében)
 
2. a közjegyző és az önálló bírósági végrehajtó és az ügyvéd (kivéve, ha iroda tagjaként folytatja); az egyéni szabadalmi ügyvivő – minden esetben a rá vonatkozó törvényben meghatározott tevékenysége tekintetében, a szolgáltató állatorvosi tevékenység gyakorlására jogosító igazolvánnyal rendelkező magánszemély e tevékenysége tekintetében;
 
Az egyéni vállalkozó az Szja tv. rendelkezései szerint a jövedelmét kétféle módszer szerint állapíthatja meg.
 
Az első, a költségek tételes elszámolása alapján a vállalkozói jövedelem szerinti adózás (VSZJA), a második pedig az átalányadózás.