Minden startup kkv, de nem minden kkv startup?

A válasz így szól: minden startup kezdetben mikro vállalkozás, majd a növekedés eredményeképpen a kkv kategóriába sorolható, de nem minden kkv startup. 

 

KKV-k és startupok definiálása 3. 

Ismétlés: Mi is egy startup?
Válasz: A startup vállalkozások kategóriája magas növekedési potenciállal rendelkező, globálisan skálázható (nemzetközi piacokon is létjogosultsággal bíró) gyorsan növekedni kívánó vállalkozásokat tömörít, amelyek folyamatosan keresik a működő üzleti modellt.

Folytatás előző cikkünkből:

A gyors növekedés a globális versenyben maradáshoz elengedhetetlen, hiszen a vállalkozások nagy része ugyan rendelkezik szabadalommal, de ezt viszonylag könnyen ki lehet játszani kisebb módosításokkal, így a piacra lépés sebessége sokszor döntő jelentőségű. A nemzetközi piacra lépésben több magyar cégre példaként tekinthetnek a jövő startupjai, mint például az utóbbi napokban nagy hírnévre szert tett Sortpad, akik egy fotóválogató mobilalkalmazást fejlesztettek, ahol az ujjunk mozgatásával tudjuk szuper gyorsan rendszerezni a fotóinkat tetszőleges mappákba

A működő üzleti modell megtalálása hosszú folyamat, amely gyakori újratervezést és gyökeres változtatást igényel az alap üzleti koncepciót illetően (ezt nevezik iterálásnak, valamint pivotnak a lean startup terminológia szerint). A vállalkozók esetében itt az alkalmazkodóképesség a kulcs, valamint az, hogy sikerül-e időben megérteni a leendő ügyfelek visszajelzéseit és aszerint dinamikusan változtatni a termékfejlesztés irányát.

Összegezve azt mondhatjuk minden startup kezdetben mikro vállalkozás, majd a növekedés eredményeképpen a kkv kategóriába sorolható, de nem minden kkv startup. Ennek a megkülönböztetésnek finanszírozási oldalról kiemelt jelentősége van, erről szól majd cikksorozatunk következő része.


Következő cikkünkben továbbkalauzoljuk az olvasót a startupok világában, ahol megismerkedhet a startupok kihívásaival és ismérveivel ...


Előző cikkünkben  olvashattak arról, hogy hogyan definiáljuk a startupokat, azaz a 21 század leggyorsabban növekedő mikrovállalkozásait.

Amennyiben finanszírozás és tőkebefektetés témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.


Orbán Balázs