Vállalatértékelés otthonról - alapok

Mennyire értékes a vállalatom?

Azért fontos a vállalkozás értékének megállapítása, mert segít meghatározni az igényelt tőke mértékét. Például egy 100 millió forint értékű, adósságok nélküli vállalat 100 milliós tőkeemelés után 200 millió forintot fog érni. Ezáltal az eredeti tulajdonosok a megnőtt értékű vállalkozás 50 százalékát birtokolják, míg a befektető a saját 100 millió új tőkéjével ugyanúgy a cég felének a tulajdonosa lesz.

Az értékelés előtt általában négy kérdés merül fel:

- Mennyit ér ma a cég?
- Mennyit érhet a cég a jövőben?
- Mennyi időbe telik, amíg a cég eléri jövőbeli értékét?
- Mekkora a siker valószínűsége?
Ha a vállalkozó tisztában van a válaszokkal, és pozitív hatással tud lenni az értékelésre, tőkeemeléskor akár előnyösebb szerződést is köthet a cég számára.

Ha egy vállalkozó ismeri annyira a cégét, a piacot és a lehetőségeit, nagy valószínűséggel választ tud adni erre a három fontos kérdésre. Természetesen ennyivel nem tekinthetjük elintézettnek az előkészületet. Arról, hogy milyen további kérdéseknek kellene felmerülnie egy cégnél tőkeemelés előtt, a bejegyzés második részében ejtünk szót. Addig is érdemes elgondolkodni az itt felsoroltakon. Egyetlen helyes válaszon ugyanis akár egy sikeres tőkeemelés is múlhat.


forrás: vallalkozo.info, SZTA

 

Amennyiben finanszírozás és tőkebefektetés témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket "Tőkeerős vállalkozások banki megítélése" címmel ajánlom olvasóim figyelmébe. 

Orbán Balázs