A titokzatos KHR (2)
Milyennek is látszunk a KHR-ben?
A KHR-ről fontos tudni, hogy:
- a már említett 2011. évi CXXII. törvény rendelkezése alapján, pénzintézeti finanszírozás esetén, adataink mindenképpen be kell kerüljenek a KHR-be,
- az előírt adatok feltöltését a finanszírozást végző szervezet kell megtegye,
- ahhoz, hogy hiteleinkkel kapcsolatos adatainkat, a hitelt nyújtó pénzintézeten kívül más finanszírozó pénzintézet is megtekinthesse, írásos hozzájárulásunkat kell adjuk,
- ha valaki ezt a hozzájárulást elutasítja, akkor az elutasítás tényét is kötelező rögzíteni a rendszerben.
Minden pénzügyi szervezet beépíti kockázatkezelési eljárásába a KHR adatok vizsgálatát és csak akkor ad újabb finanszírozást, ha a KHR adatok ismeretében is megfelelő adósnak ítéli a hitel kérelmezőt.
Jó tehát megismerjük, hogy mit is tartalmaz rólunk ez az adatbázis.
Erre a törvény szerint egyértelműen meg is van az ingyenes lehetőségünk. Ezzel – amennyiben külső forrásra lenne szükségünk – célszerű is élni, hiszen a vállalkozásunkról kialakított képet jelentősen befolyásolhatják ezek az adatok.
Lépései, kicsit leegyszerűsítve:
- Bankunknál benyújtunk egy a BISZ Zrt. honlapjáról letöltött un.”Saját Hiteljelentés” nyomtatványt.
- A bank a szokásos módon ellenőrzi a nyomtatványon levő adatainkat (személyi igazolvány, cégkivonat, stb.) és elküldi kérelmünket a KHR rendszeren keresztül a BISZ Zrt-be.
- A BISZ Zrt. - kérésünknek megfelelően - elektronikusan e-mail csatolmányként vagy a postán keresztül zárt borítékban visszaküldi számunkra a KHR rendszerben tárolt adatainkat.
Persze a "Saját Hiteljelentés" kérelmet BISZ Zrt-nek közvetlenül is benyújthatjuk az alábbi szabályok figyelembe vételével:
- A BISZ Zrt. Üzletszabályzatának „Információ szolgáltatása” pontjában megadott feltételek szerint postán vagy személyesen is benyújtható a kérelem, de
- a kérelmező természetes személytől vagy vállalkozótól közvetlenül, Saját Hiteljelentés megküldésére vonatkozó kérelmet a BISZ Zrt. elektronikus úton nem fogadhat be.
Orbán Balázs