Finanszírozás - Cégünk legfontosabb pénzügyi mutatói 2. RoA, RoE...- melyik mit takar és mire jó?

Cikksorozatunkban azokra a mutatócsaládokra hívjuk fel a figyelmet, amelyek alakulását vállalatvezetőként, tulajdonosként folyamatosan nyomon kell követnünk. Az első részben a jövedelmezőség és az eladósodottság viszonyszámait vesszük sorra.
Előző cikkünkből: "Nem titok, az ember szeret viszonyítási pontokat használni és ez a vállalati pénzügyekben sincs másképp. Számos hasznos mutatót lehet összeállítani a főkönyv, a mérleg vagy az eredmény-kimutatás különböző adataiból. Ezek eszközt adnak a kezünkbe, hogy vállalatunk teljesítményét összehasonlítsuk a versenytársainkkal, a piaccal, saját múlbéli adatainkkal (így felismerve és feltérképezve háttérben húzódó folyamatokat), vagy éppen a jövőbeli terveinkkel."
Jövedelmezőség
Tartósan veszteséges vállalkozás nyilván nem működhető, hiszen vagyont, tőkét él fel, így tehát hosszabb távon a jövedelmezőségi mutatók mindegyikének a pozitív tartományban kell mozognia. Iparágtól függetlenül az alábbi mutatók használata a legelterjedtebb:
Eszközarányos megtérülés (Return-on-Assets, RoA) = adózott eredmény/eszközök
A vállalat adózott eredményét arányosítja az eszközökhöz. Ha nagy eszközlekötésű iparágban tevékenykedő vállalatról beszélünk, ahol az eszközök megtérülése viszonylag hosszú (pl. nehézipar, ingatlanhasznosítás) ott a mutató 10% alatt is elfogadható lehet, de egy humán erőforrásra épülő, szolgáltató cégnél ennek jóval magasabbnak kell lennie.
Tőkearányos jövedelmezőség (Return-on-Equity, RoE) = adózott eredmény/saját tőke
Tulajdonosi szempontból talán a legfontosabb mutató. Lényeges a különbség a RoA-hoz képest, hisz ebben a mutatóban az eszközök külső finanszírozottságával is számolunk (pl. egy gyártósori beruházás finanszírozása tipikusan saját tőkéből és hitelből történik). Ez a viszonyszám alkalmas arra, hogy a vállalat tevékenységét alternatív tevékenységekhez mérjük. Ha például a 10 éves államkötvény (tankönyvek szerint) kockázatmentes hozamához viszonyítunk, akkor egy vállalkozásnak ennél legalább 10-15-20% ponttal magasabb sajáttőke-arányos megtérülést kellene nyújtania a tulajdonosainak.
További jövedelmezőségi mutatókról következő cikkünkben ovashat!
forrás: vallalkozo.info, Reconcept
forrás: vallalkozo.info, Reconcept
Amennyiben finanszírozás és tőkebefektetés témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket "Tőkebevonás - Milyen segítséget nyújthat vállalkozásunknak a JEREMIE? 3." címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Orbán Balázs