Finanszírozás - Tőkeerős vállalkozások banki megítélése

Közismert, hogy a bankok csak akkor nyújtanak hitelt, ha a kihelyezés pillanatában biztosak abban, hogy a hitelt igénylő vállalat törlesztéssel, vagy a fedezetek révén vissza tudja fizetni a szerződésben foglalt összeget. Ha azonban a vállalatnak nincs elég likviditása és nem tud megfelelő fedezetet felajánlani a banknak, a hitelnyújtás túl kockázatossá válik, a bank pedig eláll a megállapodástól. 
 
Az elmúlt években a bankok szigorúbb feltételekkel, sokkal kisebb kockázatvállalási hajlandósággal finanszíroznak olyan vállalkozásokat is, amelyeket pár éve még komoly versenyben sikerült megszerezniük. A bankok éppen ezért szeretnek tőkeerős vállalkozásoknak hitelt nyújtani. Természetesen a kockázatitőke-bevonáson átesett cégek is ide tartoznak.

Milyen hatással bír az erős tőkehelyzet a hitelnyújtásra?

A kockázati tőke ugyanolyan mértékben erősíti a cég tőkehelyzetét, mint a belső forrásból származó tőkeemelés, a különbségek elsősorban a tulajdonosi szerkezetből, illetve az exit lehetőségből fakadnak. A legfontosabb azonban a bank számára, hogy a cégbe friss pénz kerül, és ez kerül tőkeelemként a mérlegébe.

Egy tőkeerős cég számára, a tartós működés és a kedvezőbb pénzügyi helyzet következtében szélesebb a hitellehetőségek közötti választás lehetősége. Így a bankok ajánlatai közül olyan csomagok közül is választhat, amelyek feltételei nehezebben, vagy nem teljesíthetők egy olyan cég számára, amely nem tud stabil tőkehátteret és jó eredményeket felmutatni.

Következő cikkünkben választ kapunk arra, hogy milyen hatással van a tőkebefektető jelenléte a hitelnyújtásra.



források: vallalkozo.info, hvca.hu, szta.blog.hu

 

Amennyiben finanszírozás és tőkebefektetés témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

 

Orbán Balázs

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]