Hanyatló magyarországi kockázatitőke-piac?
A legfrissebb adatok szerint a kockázatitőke-befektetések mértékét tekintve Magyarország tavaly nagymértékben visszaesett az európai országok listáján. Míg a befektetések értékét az ország GDP-jéhez viszonyítva a 2012-es adatokkal első helyen szerepeltünk Európában, addig a tavalyi számok alapján a 14. helyre csúsztunk le. Természetesen nem kell megijedni, a visszaesés jellemzően az első Jeremie-program jelentős része kifutásának tulajdonítható, a hazai kockázatitőke-piac egyáltalán nincs veszélyben
Magyar szemmel nézve rossz hír, hogy az előző évekhez képest visszaesett a GDP-hez számított kockázati tőkebefektetések aránya, amely 2013-ban (mind az iparági, mind a piaci statisztikák szerint) 0,018 százalék volt, elmaradva ezzel a 0,024 százalékos európai átlagtól. A szám főképp akkor meglepő, ha hozzávesszük, hogy 2012-ben még a GDP 0,065 százaléka jutott el kockázati tőkeként a cégekhez, amivel akkor jelentősen verte Magyarország a holtversenyben második helyen álló svédeket és íreket (0,054 százalék). Az európai átlag akkor 0,023 százalék volt.
A 2013-as adat azonban jelentős visszaesést mutat, Magyarország egészen a 14. helyre esett vissza. A piaci statisztikák szerint az első helyet ekkor a finnek szerezték meg 0,067 százalékkal, a második helyen az írek szerepelnek 0,066 százalékkal, míg képzeletbeli dobogóra a svédek fértek még fel 0,055 százalékkal. A sor végén egyébként Ukrajnát láthatjuk, kereken nulla százalékkal, de nem szerepeltek sokkal jobban a csehek, a románok (egyaránt 0,002 százalék), a görögök (0,003 százalék), illetve az olaszok és a lengyelek sem (0,004 százalék).
Az elmúlt években Magyarországon a kockázati tőkebefektetések volumenének felpörgésében nagy szerepe volt a Jeremie-alapoknak. A Jeremie tőkeprogram keretében közel 30 befektetési alap több mint 100 milliárd forintnyi kihelyezendő tőkével rendelkezik, ami – nem meglepő módon – nagymértékben befolyásolja a piac alakulását. Azt viszont fontos megjegyezni, hogy míg egy-egy – leginkább ötlet szintjén létező, valamint induló vállalkozásokra és startupokra koncentráló – Jeremie-program kifutásával az országos adatok átmenetileg nagy visszaesést mutatnak, addig a többi tőkealap nem feltétlenül ezt az eredményt produkálja.
Források: MTI , napi.hu, Gazdasági Kutató Intézet, szta.hu
OB