Hasznos szakmai kérdések: forgóeszközök, és ehhez kapcsolódó hitelkonstrukciók

Mit tekinthetünk forgóeszköznek, készletnek, illetve milyen célra használható a Széchenyi Forgóeszköz Hitel?

Mti tekintünk forgóeszköznek? Mire használható fel a Széchenyi Forgóeszköz Hitel?


Azokat az eszközöket, melyek várhatóan max. egy évig szolgálják a vállalkozás tevékenységét (készletek), valamint ide tartoznak számviteli szempontból a követelések, rövid lejáratra kapott értékpapírok és pénzeszközök.

Széchenyi Forgóeszköz Hitelből alapvetően csak a készletek és a vállalkozás által igénybe vett szolgáltatások finanszírozhatóak. Nem kerülhet finanszírozásra Széchenyi Kártya Program keretein belül a mezőgazdasági vállalkozások növendék, hízó- és egyéb állatok beszerzése.

Készletek fogalma: olyan forgóeszközök, amelyek a vállalkozás tevékenységét közvetlenül vagy közvetve szolgálják, rendszerint egyetlen tevékenységi folyamatban vesznek részt, általában az eredeti megjelenési formájukat elveszítik, vagy változatlan állapotban maradnak, de az értékük változhat.

Készletek közé tartozhatnak:
- Vásárolt készletek, azaz mindaz az eszköz, amelyeket nem a gazdálkodó állít elő, hanem azok külső, idegen forrásból kerülnek a gazdálkodó birtokába. Számviteli szempontból a típusai:

o Anyagok (alapanyagok, segédanyagok, amelyek az előállítandó termék gyártásához, előállításához elengedhetetlenek)

o Áruk: a vállalkozás tulajdonát képező, általában változatlan állapotban továbbértékesítési céljából beszerzett termékek, valamint saját előállítású - saját kereskedelmi egységbe kiszállított - termékek. Ide kell sorolni a közvetített szolgáltatásokat is.

o Készletre adott előlegek
- Saját előállítású készletek, azok az eszközök, amelyeket maga a gazdálkodó állít elő a termelése során. A saját termelésű készletekhez soroljuk a befejezetlen termelést, a félkész-terméket,a késztermékeket, a növendék- hízó- és az egyéb állatokat (tenyészállatokat nem ide, hanem tárgyi eszközbe kell sorolni).

 


 

Amennyiben finanszírozás és tőkebefektetés témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Korábbi cikkünket "Tőkebevonás - Crowdfunding, mi is az?" címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

 

Orbán Balázs