Hitelnyújtás feltételei 3. - Hitelfedezetek fajtái (zálogjog és ingatlanok)

Zálogjogok esetén a zálogtárgy a zálogkötelezett birtokában marad, aki jogosult a dolog rendeltetésszerű használatára, hasznosítására, köteles azonban annak épségét megőrizni.

 Ha a zálogtárgy állagának romlása a követelés kielégítését veszélyezteti, a jogosult kérheti a zálogtárgy helyreállítását vagy a veszélyeztetés mértékének megfelelő biztosíték adását. Nem lehet jelzálogjogot alapítani a dolog „egy részén” (pl.: háztető, balkon, terasz.). Közös tulajdonban álló dolognak a kötelezett tulajdonában lévő egész tulajdoni illetősége azonban zálogba adható (pl.: Társasházból a saját tulajdoni részt érintő lakás, garázs.). A jelzálogjog megszűnik akkor is, ha a követelés elévül.


Ingatlant csak jelzálogjog alapítása útján lehet elzálogosítani, melyhez a zálogjog ingatlan nyilvántartásba való bejegyzése (ami a tulajdoni lapon kerül feltüntetésre) is szükséges. A tulajdoni lapon fel kell tüntetni a követelés összegét és járulékait, a hitelszerződés lejáratát és a zálog jogosultat is. A jelzálogjog alapítás a hitelezési kockázat csökkentésének egyik eszköze, melyet csak forgalomképes ingatlanra lehet alapítani. Külön kockázati tényezőt jelent a lakott ingatlan fő (önálló) biztosítékként történő elfogadása



Forrás: Gál Erzsébet: Hitelkérelem és banki ismeretek(2013), vallalkozo.info


Korábbi cikkünkben  a befektetőkeresés előtti teendőkről olvashattak.


 

Amennyiben finanszírozás és tőkebefektetés témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

 

Orbán Balázs
Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]