Mi is pontosan a THM? Mit kell tudni róla?

A teljes hiteldíj mutató (a továbbiakban: THM) az a belső kamatláb, amely mellett az ügyfél által visszafizetendő tőke és hiteldíj egyenlő az ügyfél által a hitel folyósításáig bezárólag a kölcsönnel kapcsolatban fizetett összes költséggel csökkentett hitelösszeggel. 

A THM-re vonatkozó szabályokat a teljes hiteldíj mutató meghatározásáról, számításáról és közzétételéről szóló 83/2010. (III. 25.) Korm. rendelettartalmazza. A THM számítás eredményét százalékos formában, legalább egy tizedesjegy pontossággal kell meghatározni. A kiszámítás során használt időtartamokat években vagy töredékévekben kell kifejezni, egy évet 365 napból (vagy szökőév esetén 366 napból), 52 hétből vagy tizenkét egyenlő hosszúságú hónapból állónak kell tekinteni.

Az igazi iránytű tehát a hiteldöntések során nem a kamat, hanem a THM, azaz a teljes hiteldíj mutató, amelyet a fogyasztónak nyújtott hitelről szóló törvényben meghatározott valamennyi lakossági kölcsön és pénzügyi lízing esetén fel kell tüntetni. A THM-et nemcsak a fogyasztási kölcsönöknél, hanem a lakáshiteleknél is alkalmazni kell. Ez az egyéves időszakra vetített százalékos érték, mint ahogyan a neve is jelzi, a hitel teljes díját mutatja meg.
Azaz gyakorlatilag minden olyan költséget tartalmaz, amelyet a hitelintézet felé az ügyfélnek a tőkén felül fizetnie kell. Minél alacsonyabb a THM, annál kedvezőbb a fizetendő teljes hiteldíj, vagyis annál olcsóbb a kölcsön!

forrás: vallalkozo.info,  Gál Erzsébet(2013) Hitelkérelem és banki ismeretek


 

Amennyiben finanszírozás és tőkebefektetés témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket "Finanszírozás - Cégünk legfontosabb pénzügyi mutatói 4. - Likviditás, tervezés, vezetői felelősségek" címmel ajánlom olvasóim figyelmébe. 

Orbán Balázs

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]