Mit jelent, hogy a mikro és kisvállalatoknak gyenge az alkupozíciójuk?

A legtöbb kkv tevékenysége nem tőkeintenzív, ezért könnyen jelenhetnek meg új vetélytársak a piacon. A hasonló termékeket, szolgáltatást kínáló kkv-k sokasága közötti verseny egyértelműen erősíti a vevők alkupozícióját. Ez a reláció különösen szembetűnő a kisvállalat – nagyvállalat kapcsolatban: a nagyvállalatok, mint vevők, kitűnő alkupozícióval rendelkeznek a nekik szállító kkv-kkal szemben, amelyet árengedmények és hosszú fizetési határidő, valamint ingyenes többletszolgáltatások formájában realizálnak.

Egy kkv, mint vevő, az esetek nagytöbbségében nem rendelkezik jó alkupozícióval a beszállítókkal szemben sem, tekintettel arra, hogy méretéből kifolyólag nem rendel sok terméket/szolgáltatást, így ügyfélként sem válhat kiemelt jelentőségűvé. Ez a helyzet különösen érvényesül a nagyvállalati szállítókkal szemben: egy kkv kénytelen elfogadni az eladó nagyvállalat értékesítési feltételeit. Pl. telefontársaság, Elmű → kis esély az eladó szerződéses feltételeinek módosítására.

Szállítókkal szembeni gyenge alkupozíció másik példája a pénzügyi intézményekkel szembeni gyenge érdekérvényesítő erő: kénytelen elfogadni a hitelintézetek szerződéses feltételeit, csekély esélye van egyedi testre szabott konstrukciók és szerződéses feltételek megszerzésére.

Későbbi cikkünkben az olvasó alé tárunk 3 módszert, ahogy vállalkozásának gyenge alkupozícióját mérsékelheti.

forrás: vallalkozo.info

 

Amennyiben finanszírozás és tőkebefektetés témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket "Tőkeerős vállalkozások banki megítélése" címmel ajánlom olvasóim figyelmébe. 

Orbán Balázs