Pénzszükségleti önvizsgálat - Mire, hogyan, miért...?

Finanszírozottsági problémák elemzése és orvoslása V.

Vállalkozásunknak új pénzforrásra van szüksége? 



Ezeket a kérdéseket MINDENKÉPPEN tegyük föl magunknak mindenek előtt:

  • Mire kell a pénz?

    Üljünk le az asztalhoz, és vessük papírra, hogy valójában mire is szánjuk a pl. felvett hitelösszeget, bevont tőkét, stb.

  • Miért van a vállalkozásunkban pénzhiány? 

    Vállalkozásunk pénzhiányának több okozója is lehet, és nem feltételen a legmegfelelőbb lépés, ha rögtön például hitelfelvételhez folyamodunk. Sokszor mélyebben, illetve máshol keresendő a kialakult pénzszükséglet oka. Előző cikkeimben az alulfinanszírozottság illetve a cash flow kimutatás vizsgálatánál bővebben is olvashat ezekről a lehetséges okokról!
  • Mennyi pénzre van szükségünk?

    Nyilvánvalóan nem becsülhető meg teljes pontossággal de nagyon fontos, hogy lássuk magunk előtt, nagyságrendileg mekkora a kialakult szükségletünk. A szükség nagyságától függően eltérő lehet a megoldás módja és akár az eszköze!
  • Milyen időtávra kívánjuk más pénzét igénybe venni?

    A kialakult pénzszükségletünk összegszerűségén túl annak meghatározása is elengedhetetlen, hogy hozzávetőleg mekkora időtávra szeretnék a jelen helyzetben pénzhez jutni. A finanszírozási lehetőségek tárháza a mai bank és államrendszerben nagyon széles és sok lehetőséget kínál. A megfelelő konstrukciókhoz való eljutáshoz le kell tudjuk szűkíteni a lehetőségek számát. 
    Megjegyzés: Az, hogy milyen időtávra szeretnénk megoldást kezdetben, és valójában mi lesz a végleges finanszírozási megoldás időtávja számtalan esetben eltér. Ne féljünk megismerni, és számításba venni új, egészen más felépítésű konstrukciókat. Forduljunk bátran szakértőhöz ez ügyben!  Ebben a VOSZ ingyenes tanácsadása kiváló lehetőséget biztosít!
  • Milyen forrásköltséget tudunk kitermelni?

    Gondoljuk át, hogy milyen mértékben tudjuk viselni a jövőben majd a ránk váró "többletköltségeket". Számoljuk ki körülbelül mennyi szabad kapacitásunk van a jövőbeli finanszírozási segítség "költségeire". 
  • Milyen pótlólagos hozamot tudunk biztosítani?

    Azzal, ha pénzszükségleteinket kielégítjük(pl. hitelt veszünk fel) várhatóan hozamot remélünk. (Ha nem ilyen terveink vannak, akkor mindenképpen mélyrehatóan vizsgáljuk meg a 2. kérdésben leírtakat figyelmesen!)
    Írjuk le magunknak, hogy várhatóan mennyivel növeli a bevont finanszírozási eszköz a hozamunkat! 

 

Előző cikkünkben a túlfinanszírozott vállalkozás ismérveit elemeztük.

 


Orbán Balázs
Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]