Százmilliárdok zúdulhatnak az apróbb cégekhez

Elindult a Növekedési Hitelprogram Plusz (NHP+) – tudatta a jegybank. A közzétett terméktájékoztatóból az látszik, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az 500 milliárd forintos keretösszegeket villámgyorsan szeretné kihasználni.

A hosszú távú, fenntartható gazdasági növekedéshez szükséges tartós hitelezési fordulat elérésének elősegítése érdekében a jegybank a mai nappal elindítja az NHP-val számos feltétel tekintetében megegyező, de attól különálló NHP+ konstrukciót. Jelenleg számos hitelképes mikro-, kis- és közepes vállalkozás (kkv) nem jut finanszírozáshoz az NHP keretében, az NHP-n kívül pedig még a jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben is csak rövid futamidőn, indokolatlanul magas kamatok mellett kap hitelt. Az MNB a KKV hitelpiac ezen torzulásának csökkentését kívánja elérni a vállalkozások még szélesebb körének hitelhez jutási lehetőségeinek elősegítésével. Az MNB az NHP+ konstrukció 2015. február 18-i meghirdetése óta több egyeztetést folytatott a hitelintézetek szakértőivel, és a részletszabályokat a konzultációk során kapott visszajelzések figyelembe vételével alakította ki.

Az NHP + feltételeit tartalmazó terméktájékoztató itt érhető el.

Az NHP+ 500 milliárd forintos keretösszege erejéig a hitelintézetek által a jegybanktól igénybe vehető 0 százalékos refinanszírozási hitelek az NHP-hoz hasonlóan kkv-k hitelezésére fordíthatók, maximum 2,5 százalékos kamatláb felszámítása mellett, azonban az NHP+ keretében nyújtott jegybanki likviditásnyújtáshoz korlátozott mértékű jegybanki kockázatátvállalás is társul. Az MNB az 5 éven belül nemteljesítővé váló ügyletek vonatkozásában téríti meg az elszenvedett hitelezési veszteség felét, az összes térítés azonban portfóliószinten is korlátozott: egy hitelintézet esetében sem haladhatja meg az általa a konstrukció keretében nyújtott hitelek fennálló állományának 2,5 százalékát évente, 5 éven keresztül.

A jegybanki veszteségtérítést a hitelintézetek abban az esetben kérhetik, amennyiben a hitel első részletének folyósításától számított 5 éven belül, de legkésőbb 2020. december 31-ig a KKV adós nem képest lejárt tarozásának eleget tenni, vagy egyéb olyan esemény következik be, amelyből eredően a hitelintézetnek az ügylet kapcsán tőkevesztesége valószínűsíthető. A veszteség megtérítésére akkor kerülhet sor, amikor az összes biztosíték érvényesítésre került, azaz további térülés nem várható, és a követelést a hitelintézet leírja.

Az NHP+ keretében csak új hitel nyújtható, meglévő hitelek kiváltására nincs lehetőség. A nagyobb növekedési hatás érdekében a konstrukció a beruházások finanszírozását helyezi előtérbe, így az egy KKV-nak nyújtott hitelek minimum 70 százalékának új beruházási hitelnek (ideértve a pénzügyi lízinget is) kell lennie, a forgóeszköz-jellegű finanszírozás a KKV-nak nyújtott hitelek legfeljebb 30 százalékát teheti ki.

Annak érdekében, hogy az NHP+ keretében minél több kisebb, kockázatosabb vállalkozás jusson finanszírozáshoz, a nyújtható hitelek alsó és felső határa egyaránt alacsonyabb az NHP-ban meghatározott értékeknél: az új konstrukcióban a legalacsonyabb hitelösszeg 1 millió, míg a maximális hitelösszeg 500 millió forint lehet.


Forrás:  MTI, MNB közlemény

OB