Tőkebevonás - A befektetőkeresés kellékei: Üzleti terv
A lehetséges finanszírozási források számbavétele 13.
Ismétlés: Kit nevezünk szakmai befektetőnek?
A szakmai befektető olyan vállalkozás, amely a céltársasághoz hasonló, vagy ahhoz jól illeszkedő tevékenységet folytat. A szakmai befektető elsősorban azért fektet be a céltársaságba, hogy a tevékenységük összehangolásával többlethasznot érjen el. A szakmai befektető általában hosszú távra fektet be, a céltársaságnak tartós tulajdonosává kíván válni.
Üzleti terv
Ha a befektetői összefoglaló sikeresen felkeltette egy befektető érdeklődését, aki szeretné a vállalkozást részletesebben is megismerni, akkor következik az üzleti terv bemutatása.
Egy üzleti terv két részből áll: egy részletes leíró részből és a pénzügyi számításokból.
Egy befektető számára készített üzleti terv hasonlít ahhoz, amit más célokra (saját, belső felhasználásra, bankhitel igénylése érdekében stb.) készítenek, de van néhány fontos különbség. Részletesen be kell mutatni a vállalkozás termékeit, a célpiacot, a versenytársakat; meg kell határozni, hogy a tőkebevonással milyen célt kíván a cég elérni; fel kell vázolni, hogy a cél érdekében a befektetett tőkét konkrétan mire kívánják felhasználni, továbbá be kell mutatni a befektető számára szóba jöhető kilépési lehetőségeket.
Az üzleti tervet minden esetben titoktartási megállapodás aláírása után adja át a befektetők részére!
Az üzleti terv az egész befektetőkeresés egyik kritikus pontja; egy elkapkodott, átgondolatlan vagy hiteltelen üzleti terv miatt a teljes folyamat meghiúsulhat. Ha az üzleti terv elkészítésében biztosra szeretne menni, kérje szakértőnk segítségét!
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szervezetében számos szakértő dolgozik, akik ilyen kérdésekben támogatni és segíteni tudják Önt és vállalkozását. Forduljon Hozzánk bizalommal a finanszirozas@vallalkozo.info emailcímen, vagy a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket "Tőkebevonás - A befektetőkeresés kellékei: Befektetői összefoglaló" címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.