Tőkebevonás - Hogyan keressünk befektetőt?
A lehetséges finanszírozási források számbavétele 9.
Ismétlés: Mit nevezünk kockázati tőkének (venture capital)?
A kockázati tőke a magántőkének az a típusa, amely induló, vagy az életciklusuk korai szakaszában lévő vállalkozásokat finanszíroz. A kockázati tőkebefektetés jellemzően tőkeemeléssel (és nem üzletrészvásárlással) történik. A korai életszakasz miatt a kockázati tőke a magántőke-befektetéseken belül az átlagnál kockázatosabbnak számít, viszont az elérhető hozamok is lényegesen magasabbak.
Mielőtt tőkebefektető bevonását határoznánk el a vállalkozásunkhoz, alaposan mérlegelnünk kell a döntés várható következményeit, előnyeit és hátrányait. Egy befektető bevonása jelentős mérföldkő az vállalkozásunk életben is, ami hosszú távra meghatározhatja a sorsunkat, ezért fontos hogy mielőtt belevágunk, felmérjük a lehetséges hatásokat. Az alapos felkészüléssel könnyebben meg tudjuk magunkat óvni a szükségtelen kudarcoktól, és a saját helyzetünk felmérése, továbbá a befektetők gondolkodásmódjának megismerése segít abban, hogy a lehető legjobb feltételeket tudjuk elérni a tőkebevonás során.
Elsősorban az alábbiakat kell mérlegelni:
- a cégem alkalmas-e?
- én alkalmas vagyok-e?
- mit akarok elérni?
- mennyit ér a cégem?
- mennyi pénzre van szükségem?
- mit kell cserébe adnom?
- konkrétan kik azok a befektetők akik szóba jöhetnek?
Érdemes már az átgondolás szakaszában a szakértő segítségét kérni, aki okos kérdésekkel, szakmai tapasztalataival segíteni tudja abban, hogy tiszta kép alakuljon ki számunkra. Ha ezeket a kérdéseket átgondoltuk, a helyzetünket és a lehetőségeinket felmértük, akkor érdemes nekikezdeni a konkrét előkészületeknek.
Előző cikkünkben olvashattak a kockázati tőketársaságok működéséréről.