Tőkebevonás - Mi az a JEREMIE program?
A lehetséges finanszírozási források számbavétele 17.
Ismétlés: Kik azok az alapkezelők, intézményi befektetők?
Az alapkezelők olyan vállalkozások, amelyek nem a saját vagyonuk, hanem a befektetőik által rájuk bízott pénz – a tőkealap – terhére végzik a befektetési tevékenységüket, amiért cserébe a befektetőiktől díjazást kapnak. A tőkealapok szigorúan szabályozott keretek között működnek, a befektetési döntéseiket kizárólag szakmai szempontok alapján hozzák meg, a befektetéseiről folyamatos nyilvántartást vezetnek, tevékenységüket Magyarországon a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete engedélyezi és ellenőrzi. A hazai tőkealapok tranzakcióinak jellemző nagysága néhány százmilliótól több milliárd forintig terjedhet.
A JEREMIE Program
A JEREMIE Program az Európai Unió vállalkozásfejlesztési programja, amit az Európai Bizottság kezdeményezett, és az Európai Fejlesztési Bank (European Investment Bank, EIB) valamint annak kockázati tőketársasága, az Európai Befektetési Alap (European Investment Fund, EIF) finanszíroz. A program teljes neve Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises, ami körülbelül annyit jelent hogy Közös Európai Források a Mikro- és Közepes Vállalkozások Számára. A program többféle vállalkozásfejlesztési eszközt fog össze, amik közös jellemzője, hogy:
- visszatérítendő pénzforrásokra, visszaforgó pénzalapokra épülnek
- a források felhasználása piaci szereplőkön, pénzügyi közvetítőkön keresztül történik.
A programnak Magyarországon három alprogramja indult, úgymint:
- Mikrohitel program
- Kezességvállalási program
- Kockázati tőke program
A JEREMIE 1-program Magyarországon az Új Magyarország Fejlesztési Terv részeként, a JEREMIE 2-program az Új Széchenyi Terv keretében valósult meg. A JEREMIE betűszó a magyar szakmai köznyelvben a kockázati tőke alprogramokhoz kapcsolódott, így a „JEREMIE program” kifejezés általában a – hivatalos nevén – Új Magyarország Kockázati Tőke Programot, illetve az Új Széchenyi Kockázati Tőke Programot takarja.
Az elnevezéseknek ez a kavalkádja gyakran okoz félreértést.
Előző cikkünket "Tőkebevonás - Szakértői segítség" címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Orbán Balázs