Tőkebevonás - Új tulajdonos a cégemben?

Minden vállalkozó vegyes érzelemmel közelít a tényhez, hogy új tulajdonos jelenik meg a cége életében. A korábban megszokott döntési mechanizmusok, beszámolási rendek és napi működés nem változik, az új igényeknek megfelelően is működik tovább. Nem mindegy, hogy a beszámolót csak a tulajdonos, vagy egy magasabb profitban érdekelt társ is olvassa és elemzi. Szintén nem mindegy, hogy a napi működésbe milyen beleszólása lesz a tulajdonostársnak, vagy mikor kérheti, hogy ő álljon a cég élére.

Sok vállalkozástól hallhatjuk, hogy a tőkeemelés napjához közeledve a befektetők egyre keményebb feltételeket diktálnak. Noha az esetek nagy részében pusztán érzelmi okokból túlzóak a félelmek, a társaságok a valóságban azt tapasztalják, hogy az együttműködés legalapvetőbb feltételei nem a tárgyalások elején, hanem később, a megállapodás előtt tisztázódnak. Nem vitatható, hogy az üzleti terv minél mélyebb megismerése után tud a befektető konkrét ajánlatot tenni, azonban az is egyértelmű: a legfontosabb kérdésekben, jogokban a befektetőnek nagyon világos elképzelése van, és azt minden befektetésénél végigviszi.

Kisokos: Mi az a term sheet? 

Term sheet-nek hívják azt a dokumentumot, ami szabályozza egy befektetésre kiszemelt vállalkozás és egy kockázati tőkebefektető együttműködését. Bár egy term sheet mindössze 10 igazán lényeges bekezdésből és legtöbbször csak 8-10 oldalból áll az egész, megalapozója lehet egy fényes, gazdag jövőnek, avagy keserű kisemmizettségnek egyaránt. 

forrás: vallalkozo.info, szta.hu

 

Amennyiben finanszírozás és tőkebefektetés témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket "Tőkeerős vállalkozások banki megítélése" címmel ajánlom olvasóim figyelmébe. 

Orbán Balázs

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]