A források kifizetésére nincs hatással az európai bizottsági vizsgálat

Az Európai Bizottság magyar fejlesztéspolitikai intézményrendszer átalakításával kapcsolatos vizsgálata nem befolyásolja sem a 2007-2013-as források kifizetését, sem pedig a 2014-2020-as pályázati időszak indulását – jelentette ki Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációjáért felelős helyettes államtitkára.


Az Európai Bizottság a magyar fejlesztéspolitikai intézményrendszer átalakításával kapcsolatos vizsgálata nem befolyásolja sem a 2007-2013-as források kifizetését, sem pedig a 2014-2020-as pályázati időszak indulását – jelentette ki Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációjáért felelős helyettes államtitkára.
 
Ezt megelőzően Shirin Wheeler, a regionális politikáért felelős Johannes Hahn EU-biztos szóvivője hétfőn közölte, hogy az Európai Bizottság nem függesztette fel a Magyarországnak szánt kifizetéseket, de választ vár a magyar hatóságoktól azokra az aggodalmaira, amelyek az uniós források felhasználásának magyarországi átszervezésével kapcsolatosak.

Csepreghy Nándor elmondta, hogy a bizottság kérése az, hogy a vizsgálat ideje alatt a magyar kormány ne küldjön ki számlákat, majd hozzátette, hogy a vizsgálati folyamat június végére lezárulhat.
A 2014. április 15-ét követő időszakra vonatkozóan az érintett összeg 350 milliárd forint körül van, azonban az ezt megelőző időszak számláinak kifizetése zökkenőmentes, ennek köszönhetően mintegy 600 milliárd forint forrás érkezhet a következő hetekben.

A helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy a kormány már 2010-ben bejelentette, a 2014-2020-as időszaknak teljesen más fejlesztéspolitikai rendszerrel szeretne nekiindulni, és erről tájékoztatta is az Európai Bizottságot.
 
Az átalakítás első lépését, amikor az operatív programok irányító hatóságai 2014. január 1-től átkerültek a terület programjait kezelő minisztériumokhoz, az Európai Bizottság magyarországi ellenőrző szerve már megvizsgálta, és "semmilyen olyan megállapítást nem tett, amely okot adhatna felfüggesztésre" - mondta.
Az átalakítás második lépése a közreműködő szervezetek minisztériumba integrálása volt, ennek áttekintését május végéig fejezi be a Bizottság ellenőrző szerve, ezt követően a kormánynak 22 napon belül kell állást foglalnia a jelentéssel kapcsolatban.

Csepreghy Nándor ismertette, hogy az egyes uniós pályázati projektekből beérkező számlákat első körben a költségvetésből finanszírozzák, a kormány az Európai Bizottsággal negyedéves elszámolásban van. "A pályázók, ahogy a korábbi időszak vitás ügyeiből, úgy ebből sem érzékelnek semmilyen fennakadást.” Hangsúlyozta azt is, hogy a magyar kormány tavaly, év végéig teljes egészében lekötötte a korábbi 2007-2013-as időszakra vonatkozó uniós forrásokat, 9 ezer milliárd forintra kötött szerződést. Az e mögött álló mintegy 63-65 ezer projektet megvalósító pályázók semmilyen fennakadást nem érzékelnek, a költségvetés jelenlegi tartalékai alkalmasak arra, hogy "több hónapon keresztül finanszírozzák a kérdést". A bizottsággal együtt ez év elején elfogadott kifizetési terv április végéig 110 százalékon teljesült - mondta.

Az Európai Bizottság az egyes tagállamok intézményrendszerének struktúrájába nem szól bele, azonban minden új időszakot megelőzően - így a 2014-2020-ast is - az Európai Unió átvilágítja azt a rendszert, amelyben az adott tagállam a forrásokat fel szeretné használni. Amíg az erről szóló dokumentumot nem adják ki, addig nem fizetnek ki forrásokat. A korábban már jelzetteknek megfelelően az új időszak operatív programjait tartalmazó Partnerségi Megállapodás megkötése október közepén várható.
 
Forrás: kormany.hu, MTI, vallalkozo.info
 
BNG