Elektronikai hulladékhasznosító: uniós és banki hozzájárulás

Létrejött az egyetlen olyan hazai hulladékkezelő- és hasznosító üzem, amelyben Magyarországon egyedülálló technikának köszönhetően bármilyen használatból kivont elektromos- és elektronikai berendezés károsanyag-kibocsátás nélkül újrahasznosítható. A karcagi Elektronikai Hulladékhasznosító Kft. ezzel 170 új munkahelyet teremtett a térségben. A több mint 3,5 milliárd forintos beruházás az Európai Unió támogatásával és a K&H finanszírozásával valósult meg. 


Idén tavasszal adták az új gyárat.

"Az országban létrejött és megkezdte működését az első olyan hulladékkezelő- és hasznosító üzem, amely Magyarországon is lehetővé teszi bármilyen leselejtezett, illetve használatból kivont elektromos- és elektronikai eszköz - beleértve az eddig csak külföldön ártalmatlanítható hűtőgépek - begyűjtését, azok EU-komfortos előkezelését, és a feldolgozás során kinyert hulladék anyagok újrafeldolgozását" - adott tájékoztatást Margl István, az Elektronikai Hulladékhasznosító Kft. ügyvezető igazgatója. 
A karcagi Elektronikai Hulladékhasznosító Kft. fejlesztése mintegy 3,53 milliárd forintból valósult meg, amelyhez az Európai Unió a teljes összeg 50%-áig biztosított támogatást, míg a K&H közel 2,5 milliárd forintot nyújtott a beruházást megvalósító Elektronikai Hulladékhasznosító Kft. rendelkezésére. "A hazai hulladékgazdálkodás szempontjából rendkívül szükségszerű, a térségben mintegy 170 új munkahelyet létrehozó projekt megvalósulásához a K&H Bank beruházási hitelt, forgóeszközhitelt és bankgaranciát biztosított a cég részére" - tájékoztatott Hodina Péter, a K&H Vállalati ügyfélkapcsolatok igazgatóság vezetője.
A beruházás létrejöttét indokolja, hogy az idei Országos Hulladékgazdálkodási Tervben meghatározott elvárások szerint 2016-ra a forgalomba helyezett elektronikai készülékek 65 tömeg%-os visszavétele, és a visszavett berendezések 85%-os hasznosítása a cél. Emellett a válságot megelőző évek vásárlási hulláma miatt az akkor használatba helyezett háztartási gépek elhasználódása és leselejtezése egyre időszerűbb, így jelentős elektronikai hulladék képződése várható a következő években. Az elektronikai hulladékok feldolgozása során keletkező hulladékok kis mértékben kerülnek ártalmatlanításra illetve lerakásra, míg nagyobb részüket újrahasznosítják, mivel a megfelelően ártalmatlanított és szétszedett berendezések alkatrészeinek nagy részét kiválóan újra fel lehet dolgozni.
Forrás: vállalkozó.info

LE
Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]