Európa 2020: messze még a cél?

Az Európai Tanács 2010. júniusi ülésén elfogadták az Európa 2020 stratégiát, melynek célja, hogy az EU-ban olyan intelligens, fenntartható és inkluzív gazdaság jöjjön létre, amely a foglalkoztatás, a termelékenység és a társadalmi kohézió szempontjából is kiváló eredményeket tud felmutatni.
Az előrehaladás mérése érdekében az EU öt, 2020-ig megvalósítandó nagyszabású célt tűzött ki maga elé a foglalkoztatás, a kutatás-fejlesztés, az éghajlat- és energiapolitika, az oktatás, valamint a szegénység elleni küzdelem területén. Ebbe a keretbe illeszkednek a tagállamok helyzetének és lehetőségeinek megfelelő nemzeti szintű célkitűzések.

Az Eurostat március 2-án tette közzé azt a kilenc kiemelt mutatót és négy almutatót, melyek segítségével áttekinthető, hogy hol áll az Unió a célok teljesítése felé vezető úton. Az angol nyelven hozzáférhető, „Smarter, greener, more inclusive?” című 2015-ös kiadvány ismerteti az Európa 2020 stratégiával összefüggő fejleményeket, valamint az aktuális statisztikákat.

Az Európai Bizottság mindegyik uniós tagállam számára ún. országspecifikus ajánlásokat dolgoz ki, melyekben elemzi a kérdéses tagállam gazdasági helyzetét, és az egyedi jellemzők figyelembe vételével „testre szabott” szakpolitikai tanácsokkal szolgál azzal kapcsolatban, milyen intézkedések meghozatalát javasolja az országnak az elkövetkező 18 hónapra. Az országspecifikus ajánlásokban a Bizottság egy sor területen számba veszi, milyen konkrét kihívásokkal kell az adott tagállamnak szembenéznie. A tárgyalt témák közé tartoznak egyebek mellett a következők: az államháztartás helyzete, a nyugdíjrendszer reformja, a munkahelyteremtésre és a munkanélküliség visszaszorítására irányuló intézkedések, az oktatás és az innováció terén jelentkező kihívások, a közigazgatási rendszer hatékonysága és a versenyügy. A Bizottság által kidolgozott országspecifikus ajánlások végleges elfogadására a legmagasabb szinten, a tagállami vezetők által alkotott Európai Tanácsban kerül sor.

Az EU Magyarország felé tett ajánlásai itt olvashatók.

Forrás: vállalkozó.info

ZBT