Lánctartozások felszámolásában segít a TSzSz

Egyre gyakoribb, hogy már a Teljesítésigazolási Szakértői Szerv (TSzSz) megemlítése is elég ahhoz, hogy az építőipari beruházók tárgyalást kezdjenek az elmaradt kifizetésekről, a mostanáig elindított 50 eljárás mintegy 20 százaléka zárult egyezséggel – közölte a szervezet.

“Mióta megkezdtük a működésünket, arra is volt példa, hogy szakértő kollégánk már a helyszíni szemle során olyan megoldást javasolt a feleknek, amelyet mindketten azonnal elfogadtak, így elkerülhették a peres eljárást” – idézi a közlemény Máté Miklóst, a TSzSz vezetőjét. Legutóbb egy 2 millió forintról szóló perben ítélte meg a bíróság a felperesnek a vitatott összeg 95 százalékát, a TSzSz szakvéleménye alapján.

Becslések szerint évente mintegy 400 milliárd forint veszteséget okoz az építőipari alvállalkozóknak az, hogy a beruházók nem, vagy csak jelentős késéssel fizetik ki az elvégzett munkáért járó díjakat. A mikro-, kis- és középvállalkozások gyakran nem viszik perre az ügyeket, mondván, ez jelentős anyagi teherrel jár, ráadásul évek telhetnek el a döntésig.

A problémák felszámolására augusztusban jött létre a TSzSz, amelyhez már több mint ötven megkeresés érkezett. A TSzSz feladata, hogy meggyorsítsa az elvégzett munkák után járó ellenszolgáltatás kikényszerítését polgári jogi eszközökkel, azaz olyan bíróságon kívüli fórumként működjön, amely megakadályozza a teljesítésigazolások ki nem adása, illetve a kifizetések visszatartása miatt létrejövő lánctartozásokat. A szervezet által kibocsátott szakvéleményekkel gyorsíthatók a peres eljárások is.

A TSzSz független szervezetként, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) mellett – a területi és kereskedelmi kamarák bevonásával – működik, finanszírozásáról a költségvetési törvény gondoskodik. Ennek ellenére az eljárás pénzbe kerül, a díja a vitatott összeg nettó értékének 1 százaléka, de legkevesebb 60 ezer forint. Az összeg nem haladhatja meg a 450 ezer forintot. A TSzSz 30 napon belül elkészíti szakvéleményét, bonyolultabb ügyek esetében ez az időtartam meghosszabbítható egyszer 30 nappal.

Forrás: MTI