Szigorú szabályok a fiatal munkavállalók foglalkoztatására!

A nyári szünidő beköszöntével ismét aktuálissá vált a tizennyolcadik életévüket be nem töltött fiatalok munkavállalása. Ezek a dolgozók kiemelt munkajogi védelemben részesülnek, a munkáltatóknak az általánosnál szigorúbb szabályokat kell betartaniuk a foglalkoztatásuk során az életkorukra, a szellemi és fizikai fejlettségi szintjükre tekintettel. Ezek közül a legfontosabbak a munkaidő, pihenőidő, szabadság, munkavédelmi szabályok.
A munkaügyi felügyelet ellenőrzése kiterjed a fiatalkorúak foglalkoztatásával kapcsolatos jogszabályok megtartására, azok megsértését szigorúan szankcionálja.
Nézzük rögtön az alkalmazási feltételeket. Munkavállaló az iskolai szünet alatt az a tizenötödik életévét betöltött tanuló lehet, aki nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytat. Ezen felül a törvényes képviselő (általában a szülő) hozzájárulása szükséges a fiatal munkavállaló munkaszerződésének megkötésére, módosítására, megszüntetésére.
Lényeges, hogy teljes munkaidőben történő foglalkoztatás esetén a fiatal munkavállalókat is megilleti legalább a mindenkori minimálbér (101 500 Ft) összege.
 
A fiatal munkavállaló védelmét szolgálja, hogy éjszakai munkaidőben nem dolgoztatható és a napi munkaidő legfeljebb 8 óra lehet.  A munkaközi szünet mértéke fő szabály szerint 20 perc, melyet hat óra munkavégzést követően a munkáltató a munka megszakításával köteles kiadni, azonban ettől eltérően a fiatal munkavállalók esetében négy és fél órát meghaladó beosztás szerinti napi munkaidő esetén legalább 30 perc, hat órát meghaladó beosztás szerinti napi munkaidő esetén pedig legalább 45 perc munkaközi szünetet kell biztosítani.
Az e csoportba tartozó dolgozók számára több pihenésre van szükség, így a napi munka befejezése és a másnapi munka megkezdése között legalább 12 óra tartamú napi pihenőidőt kell biztosítani, szemben az általános szabályok szerint 11 órával.
 
Fő az egészség!
 
A munkavédelmi törvény szerint a fiatal munkavállalók sérülékeny csoportot képeznek, akiket a testi, lelki adottságaik, állapotuk következtében a munkavégzéssel összefüggő kockázatok fokozottan fenyegetnek, és akik maguk is fokozott kockázatot jelenthetnek munkavégzésük során. Ennek megfelelően csak olyan munkára és akkor alkalmazhatók, ha az az egészséges fejlődésüket károsan nem befolyásolja.
 
A munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet szerint fiatalkorú munkavállalók esetén előzetes munkaköri alkalmassági vizsgálatot kell végezni. A fiatalkorú munkaviszony keretében történő foglalkoztatását tiltó vagy feltételekkel megengedő megterhelések listáját a rendelet 8. számú melléklete tartalmazza (például nehéz munka, hőexpozícióban végzett nehéz fizikai munka, szerves oldószerek gyártásával, kiszerelésével és felhasználásával járó munkák).

PD