Új hulladékudvar Dévaványán - átalakuló hulladékgazdálkodás

Dévaványán felavatták az elkészült hulladékudvart. A Délkelet-Alföld Regionális Hulladékgazdálkodási Rendszer (DAREH) Létrehozását Célzó Önkormányzati Társulás uniós források felhasználásával, több mint 15 milliárd forintból fejleszti hulladékgazdálkodási rendszerét.

Ennek kiszolgálásához új létesítmények épülnek. Új hulladékudvart hoztak létre Dévaványán, Gyulán, Kunágotán, Makón, Mezőhegyesen, Orosházán, Szeghalmon és Vésztőn, a már üzemelő szentesi létesítményt pedig bekapcsolják a megújuló hulladékgazdálkodási rendszerbe.

A vegyesen és a szelektíven gyűjtött hulladékok további válogatására egy mechanikai és optikai technológiát is alkalmazó válogatómű épül a békéscsabai hulladéklerakó területén. A projekt eredményeként jelentősen nő a szelektív hulladékgyűjtés aránya, és csökken a szemétlerakókba kerülő hulladék mennyisége.

A hulladékudvarok egy, Európában már évek óta nagy sikerrel alkalmazott, ám hazánkban még csak elterjedőben lévő funkcióval is kibővülnek. Területükön ugyanis újrahasználati központok nyílnak. Ezekben olyan tárgyak, használati eszközök cserélhetnek gazdát, amelyek tulajdonosaik számára már nem képviselnek értéket, ugyanakkor más számára még felhasználhatók.

Így kevesebb olyan tárgy kerülhet összességében kidobásra (lomként vagy háztartási hulladékként), amelyek még hasznosíthatók, használhatóak. Az egyes tárgyak, eszközök továbbadás előtt pedig alapos átvizsgáláson esnek majd át, hogy új tulajdonosaik teljes megelégedéssel és biztonsággal használhassák őket.


A projekt elsődleges célkitűzése a hulladékképződés csökkentése, valamint az újrahasználat és az újrahasznosítás arányának növelése a Dél-alföldi régióban. Így redukálva a térség környezetterhelését, és biztosítva jobb körülményeket, magasabb életminőséget az itt élő közel háromszázkilencven-ezer embernek.
 
A tervezett intézkedések eredményeként az elkövetkező években a jelenlegi 11%-ról 25%-ra nő a szelektíven gyűjtött hulladék aránya a régióban, vagyis az egy személyre jutó, anyagában hasznosított hulladék mennyisége 34,8 kg-ról 78,2 kg-ra nő.

Ezzel párhuzamosan a szemétlerakókba kerülő hulladék mennyisége személyenként 287,8 kg-ról 122 kg-ra csökken. Mindehhez európai uniós és a magyar központi költségvetésből származó, vissza nem térítendő támogatásokat használnak fel.

 

(forrás baon.hu) hsza