Új takarmánykeverő üzemet adtak át Mágocson
A Dunántúl egyik legnagyobb és legkorszerűbb takarmánykeverő üzemét alakította ki a sásdi Y Pulyka Kft. a Baranya megyei Mágocson. A zömmel uniós támogatásokra alapozott beruházás költségvetése elérte az 550 millió forintot. Az új létesítményt Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára avatta fel - adta hírül az Agro Napló.
Hazánkban a mintegy 60 ezer embert foglalkoztató baromfiágazat fejlődése a fogyasztói igények változásának is köszönhető: a húsfogyasztáson belül a baromfihús fogyasztásának növekedése a legdinamikusabb. Napjainkban az egészséges táplálkozás térnyerésével egyre inkább a fehérjében gazdag, könnyen emészthető húsok iránt mutatkozik nagy érdeklődés. A hazai ágazat élelmiszer-ellátásban betöltött szerepét mutatja, hogy Magyarországon a legfrissebb adatok alapján a sertéshús után a második legtöbbet fogyasztott húsféleség a baromfihús; a KSH adatai szerint 24,4 kg/fő/év értékkel. A baromfihúsokon belül a pulykahús a könnyű feldolgozhatóság és a feldolgozott termékek széles skálája okán különösen figyelemreméltó pályát futott be a rendszerváltás óta: az egy főre jutó éves pulykahús fogyasztás az 1990-es 2 kilogrammról napjainkra 5-5,5 kg/fő/év mennyiségre nőtt, ami Európában élenjáró, világviszonylatban pedig csak az USA-ban és Izraelben magasabb.
A dinamikusan fejlődő, majd a több éves válságot is túlélő hazai baromfi- és pulykaágazat sikeres működésének feltétele, elengedhetetlen láncszeme a megfelelő minőségű takarmány előállítása is. A mai napon az Y Pulyka Kft. beruházásában átadták a hazai ágazat egyik legkorszerűbb, csúcstechnológiás takarmánykeverőjét, amely jó bázist nyújt ahhoz, hogy a folyamatosan növekvő cég hosszú távon is elláthassa pulyka- és csirkenevelő partnereit megfelelő minőségű és mennyiségű tápokkal, ezzel hozzájárulva az iparág egészének fejlődéséhez is.
Az Y Pulyka Kft. a Baranyai megyei Sásdon alakult 1991-ben. Kezdetben a környező megyék településein a pár ezer pulykával foglalkozó családok termelését segítette, mára Magyarország különböző régióiban több százezer pulyka nevelését irányítja, finanszírozza. A cég még a 2008-ban kezdődő válság időszakában is minden évben 3,5-16,5%-kal növelte telepített madarak számát. Ezt kellett követnie a pulyka és broiler felneveléséhez szükséges takarmány előállításának is. Már 2012-ben látszott, hogy a meglévő gyártókapacitás a folyamatos karbantartás és korszerűsítés ellenére sem tudja követni a növekedést, így szükségessé vált a bővítés és a fejlesztés is. Ekkor döntöttek az addig csak bérelt takarmánykeverő megvásárlása és fejlesztése mellett.
Az új takarmánykeverő kialakítása tavaly kezdődött el 432 millió forintos költségvetéssel, amelyhez a vállalat támogatásokat nyert el az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA). A kor követelményeinek mindenben megfelelő üzem felépítése a járulékos kiadásokkal együtt végül mintegy 550 millió forintba került.
A beruházással a 45 ezer tonnás korábbi maximális éves gyártókapacitás helyére kétszer akkora, vagyis évi 90 ezer tonnás teljesítményű üzemet építettek fel, amely által a mágocsi takarmánykeverő üzem a Dunántúl legnagyobb teljesítményű üzeme lett. Az Y Pulyka Kft. erre alapozva az idén 1, 25 millió darab pulyka és 3,1 millió darab broilercsirke kibocsátását tervezi.
Forrás: Agro Napló / vállalkozó.info
ZBT
Forrás: Agro Napló / vállalkozó.info
ZBT