Uniós költségvetés, új 7 éves ciklus kezdődik - 2014-2020.

Hazánk az egyik fő nyertese lehet az Unió új hétéves költségvetésének.

Az Európai Parlament 2013. november 19-én elfogadta az Unió 2014-2020 közötti időszakra szóló költségvetési keretét. Ezzel közel hároméves, nehéz és bonyolult tárgyalássorozat végére került pont: a képviselők kisebb módosításokkal lényegében azt az egyezséget erősítették meg, amelyet a tagállamok állam- és kormányfői kötöttek idén februárban. A megállapodás egyik legnagyobb nyertese Magyarország: a következő hétéves időszak alatt több mint 35 milliárd eurónyi fejlesztési és mezőgazdasági támogatás érkezik hazánkba. Az egy főre eső nettó költségvetési pozíció, vagyis a közös költségvetésbe történt tagállami befizetés és az Uniótól kapott támogatás egy állampolgárra jutó egyenlege terén pedig Magyarország az Unió huszonnyolc országa közül a második legkedvezőbb helyzetben van.
A 2011-es árakon hét év alatt 960 milliárd euró uniós kötelezettségvállalást és 908 milliárd euró kifizetést lehetővé tevő keretköltségvetést tehát megszavazták.

Az EP biztosítani akarta, hogy a 2014-es évet ne mínuszban kezdje az Európai Unió. Ezért ragaszkodott ahhoz, hogy a tagállamok fizessenek be 3,9 milliárd eurót az uniós kasszába annak érdekében, hogy az Európai Bizottság eleget tudjon tenni 2013-ra felhalmozódott fizetési kötelezettségeinek. A strasbourgi uniós parlament ahhoz is ragaszkodott, hogy jöjjön létre egy magas szintű csoport az uniós költségvetés bevételi oldalának felülvizsgálatára, további cél, hogy lehetőséget teremtsenek arra, hogy ha egyes években esetleg felhasználatlan pénz marad az uniós büdzsében, akkor azt évek és egyes költségvetési fejezetek között is át lehessen csoportosítani.

Barroso hangsúlyozta: az Európai Unió 2014 és 2020 között csaknem egybillió eurót fektet a növekedésbe és a munkahelyteremtésbe.

Forrás: MTI, kormány.hu

Szaktanácsadónk véleménye:
Az Unió tagjaként nem felejthetjük el milyen komoly hatással van életünkre, gazdaságunkra, vállalkozásunk helyzetére az Unió. A kötelező szabályoknak a magyar jogrendszernek is meg kell felelnie, az Unióból érkező források alapvetően határozhatják meg az ország és egyes szektorok fejlődési lehetőségeit. Hajlamosak vagyunk elfeledkezni arról, hogy ez a hosszú távú, 7 éves költségvetés és programozási időszak milyen szinten fog visszahatni a magyar vállalkozások helyzetére. Ezért érdemes figyelemmel lenni a 35 milliárd eurónyi fejlesztési és mezőgazdasági támogatásra, amely igazi változásokat hozhat a magyar vállalkozások pénzügyi lehetőségeiben.