A kereskedelmi tevékenységek folytatásának általános feltételei

Amennyiben Magyarország területén kereskedelmi tevékenységet kívánunk folytatni, az erre irányuló szándékunkat kötelesek vagyunk a kereskedelmi hatóságnak bejelenteni.
Jelenleg a kereskedelmi hatóság a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal Kereskedelmi Hatóság nevet viseli. A hatóság előtt az ügyintézés történhet e-úton is Ügyfélkapun keresztül, amely bármely Kormányablaknál igényelhető mindösszesen egy személyi igazolvány és egy létező e-mail cím szükséges hozzá. Érdemes Ügyfélkapu regisztrációt készíteni, hiszen jelentős mértékben megkönnyíti az ügyintézést.
Amennyiben nem kívánunk üzletköteles terméket forgalmazni az üzlet a bejelentést követően üzemeltethető. Működési engedély akkor szükséges az üzlet üzemeltetéséhez, ha ott üzletköteles, azaz kizárólag üzletben forgalmazható termékek is forgalmazásra kerülnek.
A kereskedelmi tevékenység bejelentésére, engedélyezésére irányuló kérelmet csomagküldő kereskedelem, automatából történő értékesítés, valamint közlekedési eszközön folytatott értékesítés esetében a kereskedő székhelye szerinti település jegyzőjénél, a többi kereskedelmi tevékenység esetében a kereskedelmi tevékenység helye szerinti települési jegyzőnél kell előterjeszteni.
Ha a bejelentésre, engedélyezésre irányuló kérelemben olyan termék is szerepel, amelynek forgalmazásához külön hatóság engedélye szükséges, a települési jegyző a kérelmet továbbítja a külön engedély kiadására hatáskörrel rendelkező illetékes hatósághoz.
A bejelentésért fizetendő illeték megfizetése, ebben az esetben a külön engedély kiadására jogosult hatóság a bejelentést továbbítja a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező települési jegyzőnek.
A kereskedelmi tevékenység bejelentésével kapcsolatban az alábbi díjakkal kell számolni:
A működési engedély kiadása iránti kérelem illetéke: 10.000,-Ft.
A működési engedély módosítása iránti kérelem: 3.000,-Ft
A működési engedély másodlat kiállításának illetéke: 3.000,-Ft
Az engedélyezési eljárásban közreműködő szakhatóságok eljárásáért szolgáltatási díjat kell fizetni.
A bejelentés illetéke: 3.000.-Ft.
A bejelentés adataiban bekövetkezett változás bejelentésének illetéke: 3.000.-Ft
Illetékmentes a módosítás, ha arra a működési engedélyben feltüntetett helységnév, utcanév, házszám állami vagy önkormányzati döntés alapján történő megváltoztatása, illetve a vállalkozó székhelyének, telephelyének más megye illetékességi területéhez történő csatolása miatt kerül sor.
A bejelentéshez az alábbi okiratokat szükséges csatolni:
nem a kérelmező tulajdonában lévő üzlet esetében az üzlet használatának jogcímére vonatkozó igazoló okirat (a tulajdoni lap kivételével),
haszonélvezet esetében – ha nem a tulajdonos vagy a haszonélvező a kérelmező –
a haszonélvező hozzájárulását igazoló okirat,
közös tulajdonban álló üzlet esetében, ha nem a tulajdonostársak közössége a kérelmező,
a tulajdonostársak hozzájárulását igazoló okirat.
A bejelentést keltezéssel, valamint aláírással, illetve bélyegzővel is el kell látni.
A jegyző a bejelentés alapján – abban az esetben, ha a bejelentés valamennyi fenti adatot és okiratot hiánytalanul tartalmazza – a bejelentés kézhezvételét követő naptól számított 21 napon belül a kereskedelmi tevékenység folytatására vonatkozó, jogszabályban meghatározott adatokat nyilvántartásba veszi.
A jegyző által vezetett nyilvántartás nyilvános, azt az önkormányzat honlapján meg lehet tekintetni.
A kereskedő a bejelentésben foglalt adatok változását haladéktalanul, a nyitva tartási idő változását a változást megelőző nyolc napon belül köteles bejelenteni a jegyzőnek.
A kereskedőnek a kizárólag üzletben forgalmazható termék forgalmazására szolgáló üzlet üzemeltetésére jogosító működési engedély iránti kérelmet az üzlet helye szerint illetékes jegyzőnél kell benyújtania.
Amennyiben a kereskedő az üzletköteles termékek mellett az üzletben bejelentés alapján forgalmazható terméket is forgalmazni kíván, az e termékek forgalmazására vonatkozó bejelentését a működési engedély iránti kérelemben is megteheti.
A működési engedéllyel kapcsolatos eljárásban az alábbi szakhatóságok járnak el:
ÁNTSZ,
Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal,
Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség
tűzvédelmi szakhatóság
építésügyi hatóság
A jegyző a működési engedély megadásával egyidejűleg az üzletet nyilvántartásba veszi és igazolást ad ki.
a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósággal;
az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség illetékes területi szervével;
az illetékes rendőrkapitánysággal;
jövedéki termék esetében a vámhatósággal;
élelmiszer, takarmány, állatgyógyászati készítménynek nem minősülő állatgyógyászati termék vagy termésnövelő anyag forgalmazása esetén az MgSzH-val.
A kereskedő a működési engedély megadását követően a bejelentett adatokban bekövetkezett változást haladéktalanul, illetve a nyitva tartási idő változása esetén az azt megelőző öt munkanapon belül köteles bejelenteni a jegyzőnek.
A működési engedélyről szóló igazolás tartalmát is érintő adatokban történő változás esetén a jegyző a nyilvántartásba történt bejegyzést követően - a korábban kiadott működési engedély igazolásának bevonásával egyidejűleg - a módosított adatoknak megfelelő működési engedélyről szóló igazolást ad ki.
Az üzlet megszűnését a megszűnést követő 5 munkanapon belül be kell jelenteni a jegyzőnek. A jegyző a bejelentést követően haladéktalanul visszavonja a működési engedélyt, és az üzletet törli a nyilvántartásból.
Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.