Fizetési meghagyás – követelésbehajtás peren kívül

Fizetési meghagyás (FMH) kibocsátására akkor van lehetőségünk, hogy ha a követelésünk pénz fizetésére irányul, lejárt – azaz a teljesítési határidő eredménytelenül eltelt – és a kötelezettnek van ismert belföldi idézési címe, valamint a tartozás nem haladja meg a 400 Millió Forintot.
Az Egymillió forintot meg nem haladó tartozást csak fizetési meghagyásos eljárás útján érvényesíthetjük, feltéve ebben az esetben is, hogy ismerünk belföldi idézési címét és nem munkaviszonyból ered a követelésünk.
Az eljárás a fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelem benyújtásával indul, amelyet szóban a közjegyzőnél, papír alapon vagy elektronikusan, az erre rendszeresített űrlapon nyújthatjuk be.
Fontos, hogy jogi képviselővel rendelkező fél, minden vállalkozás (Kft., Bt., Kkt., Zrt., Nyrt), az egyéni cég, és minden egyéb jogi személy (szövetkezet, költségvetési szerv: pl. önkormányzat, egyesület, alapítvány, szövetség stb.) kizárólag elektronikus úton nyújthat be kérelmet a MOKK rendszerén keresztül, minősített elektronikus aláírással és időbélyegzővel ellátva, célszerű tehát ügyvédhez fordulnunk.
Az űrlapon fel kell tüntetni a jogosult és a kötelezett, valamint képviselőik adatait, a követelés alapjául szolgáló jogviszony és érvényesíteni kívánt jogot, a követelés összegét és a beazonosíthatóságához szükséges adatokat (esedékesség, esetleg számla kelte és sorszáma stb.), valamint határozott kérelmet az FMH kibocsátására.
Az FMH során érvényesíthetjük a követelés járulékait is, valamint a behajtással felmerülő költségeinket, pl. eljárási díj, ügyvédi munkadíj postaköltség.
(Jó tudni, hogy az új Ptk. alapján vállalkozások közötti szerződés esetén fizetési késedelem esetén a jogosult a követelése behajtásával kapcsolatos költségei fedezésére negyven eurónak megfelelő forintösszegű behajtási költségátalányt érvényesíthet.)
A fizetési meghagyásos eljárás díja a követelés 3 %-a, de minimum 5.000,- Ft, maximum 300.000,- Ft.
Amennyiben a kérelem megfelelően került benyújtásra, a közjegyző papír alapú kérelem esetén 15. napon belül, elektronikusan beadott kérelem esetén pedig 3 munkanapon belül kibocsátja az FMH-t.
Az FMH kézbesítését követően a kötelezettnek 15 napja van ellentmondás előterjesztésére. Amennyiben ellentmondással él, a közjegyző megállapítja az eljárás perré alakulását, ettől az értesítéstől számított 15 napon belül keresetet kell benyújtani az illetékes bírósághoz és csatolni az összes rendelkezésre álló bizonyítékot a követelés fennállásáról.
Amennyiben a kötelezett nem él ellentmondással, az ellentmondásra nyitva álló határidő leteltét követően a közjegyző megállapítja a fizetési meghagyás jogerőre emelkedését és végrehajthatóságát.
Ettől az időponttól kezdve a követelésünk az FMH-ban feltüntetett költségekkel együtt végrehajthatóvá válik, végrehajtás elrendelése iránti kérelmet terjeszthetünk elő, ennek díja a követelés 1 %-a, de legalább 4.000,- Ft.
Abban az esetben, ha velünk szemben kerül FMH kibocsátásra, fontos tudnunk, hogy amennyiben nem vesszük át a küldeményt, az „nem kereste” jelzéssel érkezik vissza a közjegyzőhöz, a kézbesítés megkísérlését követő 5. munkanapon kézbesítettnek minősül, az ellentmondásra nyitva álló határidő elkezdődik, elteltét követően pedig jogerőssé és végrehajthatóvá válik a tartozás.
Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.