Jubileumi konferenciát szervezett a Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Szövetségek Nemzeti Fóruma
Jelenleg 24 határon túli szervezet tartozik a KMVNF tagjai közé (11 erdélyi, 6 délvidéki, 3 felvidéki, 2 kárpátaljai és 1-1 horvátországi, illetve muravidéki) – ezen szervezetek taglétszáma összesen 7000 fő. A jubileumi konferencián két új belépőt köszöntöttek, a teltházas rendezvényen írta alá az együttműködési megállapodást a Romániai Vállalkozásokért Egyesület (Nagyvárad) és a Szilágy Megyei Magyar Vállalkozók Klubja (Zilah).
Demján Sándorné Lídia asszony köszöntőjében kiemelte, hogy a KMVNF fontos és hasznos szerepet tölt be a határon túli magyar vállalkozások életében, ennek eredményeként szoros gazdasági, vállalkozói közösségek alakultak. A VOSZ Női Vállalkozói Szekció tiszteletbeli elnökeként megerősítette, hogy ezekben a szervezetekben is jelentős a női vállalkozók munkája, amire a jövőben még nagyobb szükség lesz. A turizmus és a turisztikai vállalkozások fejlesztését szorgalmazta, mert így még jobban megismerhetjük szomszédjainkat.
Eppel János, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnöke beszédében arra emlékeztetett, hogy a Kárpát-medence több mint ezer éve közös otthonunk, szellemi, kulturális és gazdasági közösségben élünk. Magyarországon a kormány elismeri a vállalkozók munkáját, ezt bizonyítja, hogy minden év december első péntekén a Magyar Vállalkozók Napját ünneplik, s ez az ünnep nem csak a határokon belül jeles esemény. „Az erős gazdaság erősíti a társadalmat, és erős gazdaság csak erős vállalkozásokkal építhető. Óriási gazdasági potenciál van a Kárpát-medencében. A VOSZ nem pusztán támogatja a vállalkozásokat, hanem a mindenkori kormányzatnak folyamatosan jelzi az igényeiket, javaslatokat dolgoz ki, a konstruktív együttműködéshez partnereket keres és partnerséget kínál” – fogalmazott Eppel János. Erre a KMVNF megalakulása óta különösen nagy szükség van, hiszen a VOSZ elnöke szerint konfliktusokkal, válságokkal, háborúval sújtotta évek vannak mögöttünk, de minden nehézség ellenére nem csak a talpon maradás, hanem az előrelépés is sikerült. Ehhez nagy segítség a kormány új Demján Sándor Programja. „Nincsenek egyedül a vállalkozások, a VOSZ-ra a Kárpátokon innen és túl is számíthatnak” – fogalmazott Eppel János.
Czomba Csaba, a Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Szövetségek Nemzeti Fóruma elnöke, aki egyben a VOSZ társelnöke és a VOSZ Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Szervezete elnöke is, beszámolt a az eltelt félévtized munkájáról. 2019-ben a VOSZ Elnöksége egyhangúan szavazta meg a KMVNF megalapítását, Czomba Csabát választva vezetőnek. 34 szervezetet kértek fel a csatlakozásra, 19 ennek eleget is tett, s azóta évről évre nő a létszám. A vállalkozókat tömörítő legfiatalabb szervezet 12 éve működik, míg a legrégebbi már 94 éves. Czomba Csaba vázolta a szervezetek működését és eredményeit. Meghatározó kérdésekben segítik a kis és középvállalkozások életét, a VOSZ tapasztalataira támaszkodva adóügyi, energia szolgáltatási, humán erőforrás, fenntarthatósági és a digitalizációval kapcsolatos kérdésekben. Mintegy a VOSZ Női Vállalkozói Szekciójának hatására már máshol is alakultak női munkacsoportok, például Székelyföldön is. A fiatalok bevonását a vállalkozások irányításába, a generációváltás problémáját is igyekeznek közösen segíteni, valamint támogatják a stratégiai fontosságú üzletfejlesztési tervek kidolgozását. Az elmúlt öt évben minden országban rendeztek hagyományteremtő üzleti fórumokat, gazdasági expókat, az önkormányzatokkal egyre szorosabbra fűzik a kapcsolatot. Ennek a munkának a folytatását és a feladatok bővítését tűzték ki célul 2025-re is.
Czomba Csaba külön kiemelte, hogy a VOSZ Év Vállalkozója díjazottjai között 2024-től immár 3 határon túli vállalkozó munkáját ismerik el az eddigi 2 helyett. A Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Szövetségek Nemzeti Fóruma ennek megfelelően három vállalkozót javasolt a 2024. évi Év Vállalkozói Díjra, amelyet a kitűntetettek december 6-án a Magyar Vállakozók Napján vették át Budapesten a Művészetek Palotájában. Elismerésben részesült a Palicsi Vállalkozók Fóruma ajánlásával Nagy – Danyi Csaba, a szabadkai székhelyű Massiv Aksonometrija Kft. tulajdonos ügyvezetője. A Szatmári Iparosok Egyesület ajánlásával Steiger László, a nagykárolyi székhelyű Steiger S.R.L. tulajdonos ügyvezetője. A Szlovákiai Magyar Közgazdász Társaság ajánlásával Béres József, a párkányi székhelyű Convertis s.r.o. tulajdonos vezérigazgatója.
A jubileumi konferencia egyik színfoltja volt a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének bemutatkozása, hiszen ez azt bizonyítja, hogy a KMVNF a Kárpát-medencén túl is építi kapcsolatait, támogatja az ottani magyar vállalkozókat. A nehézségekről és a sikerekről Polgár László, az MCSSZ elnöke, majd Járai Zsigmond miniszterelnöki megbízott tájékoztatott. Mindketten kifejezték reményüket, hogy munkájukat a jövőben is segíti a KMVNF és a VOSZ.