Névjegyhasználat – 13+1 hasznos tipp
A névjegy több mint egy szépen szerkesztett papírdarab az adatainkkal. Japánban úgy gondolkodnak róla: a névjegyünk is mi vagyunk. A felkelő nap országában, nem is kezdődhet üzleti tárgyalás névjegycsere nélkül.
Figyelemmel arra, hogy egy-egy találkozást követően partnerünknél ez az apró lapocska marad, amely emlékezteti ránk, érdemes megfontoltnak lennünk a dizájn megalkotásánál és finoman szertartásosnak lennünk a névjegy átadása során.
A névjegy átadása, noha rövidke mozzanata egy-egy személyes találkozásnak, mégis sok-sok apróság van, amire érdemes figyelni.
- A névjegyre gyakran gondolnak úgy, mint marketing eszközre. Egyes területeken jó ötlet lehet, ha egy névjegy kreatív, de ne legyen túl kreatív. A felesleges díszítőelemek csak összezavarják a partnert, és a professzionalizmusunk is megkérdőjeleződik. Ha egy névjegy kapcsán nem tudjuk elkülöníteni a lényegest a lényegtelentől, akkor az üzletben mire számíthatna a partner?
- A névjegycseréhez mindig álljunk fel.
- A névjegyet mindig a partnerünk kezébe adjuk, soha ne csúsztassuk, mint a lapot a pókerasztalnál.
- Főszabályként, a mi kultúránkban, a névjegyet jobb kézzel nyújtjuk át, a távol-keleten két kézzel tesszük ugyanezt (finom meghajlással kísérve).
- A névjegyet mindig a sarkánál tartsuk (akár egy, akár két kézzel nyújtjuk is át).
- Ha külföldi partnerrel állunk kapcsolatban, jó ötlet lehet a kétnyelvű (és két oldalú) névjegy. Ilyenkor jó megoldás, ha az egyik oldal angol nyelvű, a másik a partner országának nyelvén olvasható.
- Külföldi partner esetében, az ő anyanyelvén íródott oldalával nyújtsuk át a névjegyünket.
-
A névjegyet úgy nyújtsuk, hogy a szöveg partnerünk felé nézzen, így ő a névjegy forgatása nélkül, azonnal olvasni tudja azt.
-
Legyen nálunk mindig (nem üzleti alkalmakkor is) névjegytartó. Névjegyünket mindig a névjegytartóból vegyük ki, és a partnertől kapott névjegyet szintén névjegytartóba helyezzük el.
-
Lehet, hogy több névjegyünk is van (társadalmi szervezetben betöltött funkció, vagy több cég okán), mindig azt a névjegyet nyújtsuk át, amelyik az adott (üzleti) alkalomhoz illik.
-
Soha ne adjunk több névjegyet valakinek azzal, hogy biztosan van olyan ismerőse, akit szintén érdekelhet a vállalkozásunk.
-
A névjegy átvételét követően egy rövid ideig, figyelmesen (japán partnerek esetén kifejezetten komoly arccal) tanulmányozzuk azt, mielőtt eltennénk, vagy a tárgyalóasztalra helyeznénk, magunk mellé.
-
A névjegynek mindig kiváló minőségűnek és kifogástalan állapotúnak kell lennie. Áthúzások, javítgatások a névjegyen (mert egyes adatok idejétmúlttá váltak) a hitelünket rontják.
+ 1
Kivételes esetben mégis lehet írni a névjegyre: ha a partnerünknél nincs névjegy. Ajánljuk fel saját névjegyünket, melynek hátoldalára ráírhatja az elérhetőségét.
Nem könnyű ennyi mindenre figyelni. Ugyanakkor a névjegycsere meglepően maradandó pillanat lehet, egy hosszan tartó emlék rólunk. Érdemes hát szertartásosnak lennünk és óvatosan bánnunk, mind a saját, mind partnerünk névjegyével.
dr. Erdős Zsuzsanna
üzleti etikett tanácsadó
Amennyiben üzleti etikett témában konzultációra van szüksége, kérem írjon itt, vagy hívjon a +36 1486 1800 callcenter-en keresztül.