Kérdőívek az Internetes piackutatásban

Közismert tény, hogy az internetes piackutatás egyik leghatékonyabb eszköze az online kérdőív, mely lehetővé teszi, hogy személyes kontaktus nélkül kérjük ki a vásárlók véleményét.

A véleményalkotáson túl az online kérdőív egyfajta kapcsolatépítés is a vállalkozás és az ügyfelek között. Nem szabad elfelejteni, hogy az emberek szeretnek véleményt nyilvánítani, ezt használják ki az online kérdőívek is. Gyakran még a marketinges szakembereket is meglepi, hogy milyen magas arányban válaszolnak az emberek az interneten megjelenített kérdőívekben feltett kérdésekre. Ez talán annak is köszönhető, hogy a válaszadás a legtöbb esetben anonim, így az emberek bátran felvállalhatják véleményüket anélkül, hogy az a személyükkel összefüggésbe hozató lenne.

Fontos, hogy a kérdőív rövid és lényegretörő legyen, a tapasztalatok szerint ugyanis a hosszú, időigényes kérdőíveket az emberek nem szívesen töltik ki. A kérdések legyenek érthetőek és rövidek, a válaszok pedig legyenek egyértelműek. Az emberek szeretik, ha kikérik a véleményüket, de nem szeretik a nevüket adni a válaszokhoz, ezért az anonim kérdőívek hatékonyabbak a regisztrációhoz kötötteknél.

Amennyiben azonban a piackutatás mellett az e-mail cím adatbázis növelése is a cél az internetes kérdőívekkel, úgy javasolt a kérdőívek kitöltését valamilyen akcióhoz, játékohoz kötni. Az emberek szeretnek nyerni, ezért ha a kérdőív kitöltői között nyereményt sorsolunk ki, sokan bevállalják a kérdőívek beazonosítható módon való kitöltését.

15 egyszerű kérdés a piackutatási kérdőívekhez:

Milyen gyakran veszi igénybe az adott szolgáltatás?

Milyen gyakran vásárol “xy” terméket?

Hol szeret leginkább vásárolni?

Ragaszkodik-e egy megszokott termékhez?

Szívesen próbál-e ki új termékeket?

Kipróbálna-e új szolgáltatásokat?

Milyen terendek, stílusok vannak leginkább hatással az életére?

Hol és hogyan használja leginkább az “xy” terméket?

Milyen akciókat részesít előnyben?

Ha választani kellene az ár vagy a minőség a fontosabb?

Van kedvenc márkája? Ha igen, melyik?

Milyen lenne számára az legidálisabb termék, szolgáltatás?

Milyen új terméket próbálna ki szívesen?

Milyen új szolgáltatást venne igénybe a legszívesebben?

Az adott termék szempontjából milyen árat ítél a legideálisabbnak?

A fenti kérdések kiválóan alkalmazhatók a vásárlói igények felmérésére, természetesen az adott termékhez illetve szolgáltatáshoz igazítva. Ha egyszerű, érthető és könnyen megválaszolható kérdéseket alkotunk, nagyobb mennyiségű válaszadóra számíthatunk.