A felmondási tilalmak - mikor nem lehet felmondani?

Felmondással a munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató megszüntetheti, és mind a határozott idejű és határozatlan idejű munkaviszony esetében is, bár a szabályok eltérőek. Van kivétel. Ilyen kivételt az Mt. is tartalmaz, amikor meghatározott ideig nem lehet felmondani. De ilyen korlát az is a felek maguk zárják i a felmondást a munkaszerződésben (ennek maximuma egy év).
Felmondási tilalmak

A felmondási tilalmak, tulajdonképpen olyan időtartamok, amikor bizonyos élethelyzetre, vagy állapotra tekintettel nem lehet felmondani a munkavállalónak.
 
A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a következő tartamok alatt:
  • a szülési szabadság,
  • a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság,
Ha a gyermek gondozása céljából a fizetés nélküli szabadságot mindkét szülő igénybe veszi, a védelem az anyát illeti meg.
  • a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint
  • a várandósság,
  • a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de
       legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap

A várandósság és az emberi reprodukciós eljárás csak akkor jelent védelmet, ha a munkavállaló a munkáltatót a felmondás közlését megelőzően tájékoztatta. A korábbi bírói gyakorlat szerint a várandós nő munkaviszonyának rendes felmondással való megszüntetése akkor is jogellenesnek bizonyult, ha a terhesség korai stádiuma miatt még az anya sem tudott a várandósság tényéről. Az új Mt. alapján, azaz a hatályos szabályok szerint viszont a felmondási tilalom csak akkor érvényesülhet, ha a felmondási tilalomra okot adó körülménnyel a munkáltató is tisztában van.
 
A tilalom továbbra csak a munkáltatói felmondásra vonatkozik, minden más módon megszüntethető a munkaviszony.

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.