A KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS ÉS A JOGSZABÁLYI RENDELKEZÉSEK KAPCSOLATA

A kollektív szerződés fontos nagyobb munkáltatóknál való elhelyezkedés és sok munkavállalót foglalkoztató cégek életében, és számos munkajogi-szervezési előnye van, a munkáltató és a szakszervezet kötheti meg és a legfontosabb munkajogi kérdéseket tartalmazhatja
A kollektív szerződés – eltérő rendelkezés hiányában – a törvény (értsd.: Munkatörvénykönyve) Második és a Harmadik Részében foglaltaktól eltérhet (a Második Rész a munkaviszony, a Harmadik Rész a munkaügyi kapcsolatok szabályait tartalmazza).

A XIX. fejezet és a XX. fejezet rendelkezéseitől nem térhet el, azaz a Munkaügyi kapcsolatok c. Harmadik Rész Általános rendelkezések, valamint Az üzemi tanács c. fejezeteinek rendelkezései kógensek.

El lehet térni a szakszervezetekre vonatkozó szabályoktól, azonban a 271-272. §-ban foglaltak nem korlátozhatók (e §-ok a diszkrimináció tilalmát, valamint a szakszervezeti jogokat tartalmazzák, a védettség, a munkaidő-kedvezmény és a munkáltató területére való belépés jogának kivételével).

Szinte minden egyes fejezet végén találunk az eltérő megállapodásra vonatkozó szabályokat, amelyek a konkrét rendelkezések vonatkozásában az eltérést kizárják vagy korlátozzák. Ha az adott szakaszra ilyen nem vonatkozik, az abban szereplő kérdést a kollektív szerződés a munkavállaló (vagy a szakszervezet) javára és hátrányára is szabályozhatja.

A több munkáltató által kötött kollektív szerződést tágabb hatályúnak kell tekinteni. A szűkebb hatályú kollektív szerződés az általánostól – ennek eltérő rendelkezése hiányában – csak a munkavállaló javára térhet el. A munkavállaló javára történő eltérést az egymással összefüggő rendelkezések összehasonlításával kell elbírálni.

A kötelmi rész a kollektív szerződést kötő felek kapcsolatát tartalmazza, azaz a munkáltató/ a munkáltatói érdekképviseleti szervezet, valamint a szakszervezet/szakszervezetek közötti kapcsolatot. Ebből következik ugyanakkor, hogy ez a rendezett munkaügyi kapcsolatokat teremti meg, azáltal, hogy a szerződéskötők viszonyát rendezi, így hatálya nem terjed ki harmadik személyre, azaz a munkavállalóra sem.


Korábbi kapcsolódó szakmai anyag: http://www.vallalkozo.info/jog/a-kollektiv-szerzodes-ksz-tartalma

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.