A munkáltatói kártérítés – mikortól?
Kártérítés a kár bekövetkezésekor esedékes, innen áll fenn a kamatfizetési kötelezettség is, így célszerű lehet felhívni a munkavállalót a kárigény előterjesztésére.
Ha a kártérítés megállapítását követően a körülményekben lényeges változás következik be, lehetőség van a kártérítés módosítására. A módosítást a károsult, a munkáltató vagy felelősségbiztosítás alapján nyújtott kártérítés esetén a biztosító kérheti.
A fiatal munkavállaló részére megállapított kártérítés összegét a tizennyolcadik életévének betöltésekor vagy a szakképzettség elnyerése érdekében végzett tanulmányai befejezését követő egy év elteltekor felül kell vizsgálni, és az azt követő időre a részére járó kártérítést a munkaképességében vagy a képzettségében bekövetkezett változásnak megfelelően kell megállapítani.
Sajátos szabályok vonatkoznak az elévülési idő számítására – 3 év. Az elévülés szempontjából önállónak kell tekinteni
- az elmaradt jövedelem és a táppénz,
- az elmaradt jövedelem és a sérelem folytán csökkent kereset,
- az elmaradt jövedelem és a rokkantsági nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj, rokkantsági ellátás vagy rehabilitációs ellátás
különbözetének megtérítése iránti igényt.
Az elévülési időt, ha a sérelemmel összefüggésben több és egymástól eltérő időpontban esedékes újabb elkülönülő kárigény származik, egymástól függetlenül, az egyes igények esedékessé válásától kezdődően, külön-külön kell számítani.
Az elévülési idő
- a táppénz első fizetésének napjától,
- attól az időponttól, amikor a sérelem folytán bekövetkezett munkaképesség-csökkenés, egészségkárosodás első alkalommal vezetett jövedelem kiesésben megmutatkozó károsodásra,
- a rokkantsági nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj, rokkantsági ellátás vagy rehabilitációs ellátás folyósításának
Korábbi kapcsolódó szakmai anyag: http://www.vallalkozo.info/jog/a-munkaltatoi-karterites-merteke-es-modja-2
Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.