A munkaviszony megszűnése

A munkaviszony megszűnésének eseteit igyekszünk bemutatni az alábbiakban.
1. A munkavállaló halála

A munkavállaló halála természetszerűleg megszünteti a munkaviszonyt, hiszen érvényesül a személyhez kötöttség, a személyes munkavégzés, mint e jogviszony fő jellemzője. Ugyanakkor lehet, hogy van kifizetetlen munkabér, el nem számolt költségszámla. A munkaviszonyból származó anyagi követeléseket a munkavállaló örököse érvényesítheti a munkáltatóval szemben.
 
2. A munkáltató jogutód nélküli megszűnése

Megszűnik például a gazdasági társaság, ha legfőbb szerve dönt a jogutód nélküli megszűnésről, például mert már nem gazdaságos a működés, vagy megszűnt a kereslet a gyártott termék iránt. Ezekben az esetekben felszámolási eljárásnak vagy végelszámolásnak van helye. Viszont ha a munkáltató természetes személy, halálával a munkaviszony csak akkor szűnik meg, ha nincs örökös. Ebben az esetben a munkavállalót megilleti az az összeg, amely neki a munkáltató felmondása esetén a munkavégzés alóli felmentés idejére járna.
 
3. Ha határozott idő lejár

A határozott időre kötött munkaviszony a határozott idő lejártával automatikusan megszűnik. Ez praktikus, mivel nincs szükség felmondásra, nincsenek egyéb költségek, külön nyilatkozatok. Ezért ha már előre látja egy vállalkozó, hogy csak meghatározott időre, vagy egy megrendelés teljesítésére van szüksége munkavállalóra akkor érdemes határozott idejű szerződést kötnie vele.
 
4. A munkáltató jogállásváltozása

A munkáltató már nem az Mt. hatálya alá tartozik,azaz ha nem az Mt. alá tartozik nem munkaviszony, hanem más munkavégzésre irányuló jogviszony lesz. Az viszont már új és másik munkavégzési jogviszony, ezért a munkaviszony megszűnik. Ebben az esetben a munkavállalót megilleti az az összeg, amely neki a munkáltató felmondása esetén a munkavégzés alóli felmentés idejére járna.
 
5. Törvényben meghatározott más esetben

Törvényben meghatározott egyéb eset kategóriája pont azt jelenti, hogy az életben vannak olyan szituációk, amire jogalkotó sem gondolhat előre.
 

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.