Atipikus foglalkoztatás - a távmunkavégzés

A távmunkavégzés a munkáltató telephelyétől elkülönült helyen rendszeresen folytatott olyan tevékenység, amelyet információtechnológiai vagy számítástechnikai eszközzel végeznek, és eredményét elektronikusan továbbítják, pl.: számítógépes adatfeldolgozás, programfejlesztés. Erről a munkaszerződésben kifejezetten meg kell állapodni. Meg kell különböztetni az otthoni munkavégzés lehetőségétől.
Emlékeztetőül, a távmunkavégzés lehetőségéről a munkavállalót a munkakör megjelölésével tájékoztatni kell, aki erre a munkaszerződés módosításra 15 napon belül ajánlatot tehet, amit a munkáltató nem köteles elfogadni.

A munkaszerződés megkötését követően az általános szabályokban meghatározottakhoz képest a munkáltató szélesebb körben köteles tájékoztatni a munkavállalót, így a tájékoztatásnak ki kell terjednie:
  • a munkáltató általi ellenőrzés módjára,
  • a számítástechnikai vagy elektronikus eszköz használata korlátozásának szabályai,
  • arról a szervezeti egységről, amelyhez a munkavállaló munkája kapcsolódik.
A munkáltató a távmunkát végző munkavállalónak minden olyan tájékoztatást köteles megadni, amelyet más munkavállalónak biztosít. A munkáltató biztosítja, hogy a munkavállaló a területére beléphessen és más munkavállalóval kapcsolatot tartson.

A munkáltató utasítási joga – eltérő megállapodás hiányában – kizárólag a munkavállaló által ellátandó feladatok meghatározására terjed ki, a munkarend kötetlen (lehet más is csak nem életszerű), továbbá csak a munkáltató által megfelelőnek minősített (munkavédelmi szempontból) munkahelyen folytatható.

A munkáltató előírhatja, hogy az általa biztosított számítástechnikai vagy elektronikus eszközt (laptop, modem stb.) a munkavállaló kizárólag a munkavégzéshez használhatja. A munkavállaló eszközével is történhet a munkavégzés, ha azt a munkáltató munkavédelmi vizsgálat után engedélyezi.

Ellenőrzés során a munkáltató nem tekinthet be a munkavállalónak a munkavégzéshez használt számítástechnikai eszközön tárolt, nem a munkaviszonnyal összefüggő adataiba. Ha viszont a munkáltató előírta, hogy az eszköz kizárólag munkavégzésre használható, e tilalom betartását ellenőrizheti. Az ellenőrzés nem jelenthet a munkavállaló, valamint a munkavégzés helyeként szolgáló ingatlant használó más személy számára aránytalan terhet.


Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.