Atipikus foglalkoztatás - határozott idejű munkaviszony (2)

A határozott idejű munkaviszony tartamát naptárilag vagy más alkalmas módon kell meghatározni.
Ha a felek a munkaviszony tartamát nem naptárilag határozták meg, a munkaviszony megszűnésének időpontja nem függhet kizárólag valamely fél akaratától, azaz, ha bizonytalan eseményhez kötődik is, annak a felektől függetlenül kell bekövetkeznie, kvázi objektívnek, előre láthatónak kell lennie (ilyen lehet például a strandszezon vége). Ha kizárólag egyik fél akaratától függ, az érvénytelen, így nem megfelelő az a kikötés például, hogy „amíg a munkáltató a munkavállaló munkájára igényt tart”. Az sem, ha például a munkaszerződésében „a munkáltató üzleti igényeinek megfelelő időpont” kikötés szerepel. Ha egyik fél bármikor felmondhatja és így a munkaviszony megszűnése csak tőle függ, az nem határozott idejű kikötés, hanem határozatlan.
 
Naptárilag meghatározott:
  • például, ha a határozott idő lejártát konkrét dátumhoz kötik (pl. „tárgyév december 31-ig”),
  • vagy időtartamként határozzák meg (pl. „két hónapos időtartamra”).
  • Más alkalmas módon határozzák meg,
  • ha például egy eseményt jelölnek meg (a karácsonyi vásár idejére),
  • vagy ha más munkavállaló helyettesítésére jön létre a munkaviszony (ilyenkor többnyire a helyettesített munkavállaló munkába lépésével szűnik meg). Ez szabályszerű mivel ekkor egy harmadik személy, mint külső tényező, azaz a fizetés nélküli szabadságon lévő döntésétől függ a felek jogviszonyának tartama, ekkor viszont a várható tartamról a munkáltatónak tájékoztatnia kell a munkavállalót.
A határozott idejű munkaviszony tartama az öt évet nem haladhatja meg, ideértve a meghosszabbított és az előző határozott időre kötött munkaszerződés megszűnésétől számított hat hónapon belül létesített újabb határozott tartamú munkaviszony tartamát is.

Ha a munkaviszony létesítéséhez hatósági engedély szükséges, a munkaviszony legfeljebb az engedélyben meghatározott tartamra létesíthető. Az engedély meghosszabbítása esetén az újabb határozott idejű munkaviszony tartama – a korábban létesített munkaviszony tartamával együtt – az öt évet meghaladhatja. Ez a megkötés nem vonatkozik azokra a helyzetekre, amelyekben nem a munkaviszony létesítésének, hanem az adott munkakör ellátásának feltétele valamely hatósági engedély, pl. jogosítvány megléte.


Korábbi kapcsolódó szakmai anyag: http://www.vallalkozo.info/jog/atipikus-foglalkoztatas-hatarozott-ideju-munkaviszony-1

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.