Atipikus foglalkoztatás- részmunkaidő (3)

A részmunkaidős foglalkoztatásra akkor kerülhet sor, ha a munkaadó és a munkavállaló erről a munkaszerződésben külön megállapodik, fontos elhatárolni a rövidebb teljes munkaidőtől
Részmunkaidő lehetőség vagy kötelezettség a munkáltatóknál?
 
A munkáltató kötelességeként rögzíti a Munkatörvénykönyve, hogy a munkakörök megjelölésével tájékoztatni kell a munkavállalókat:
  • a teljes vagy részmunkaidős,
  • a távmunkavégzésre irányuló,
  • valamint a határozatlan idejű munkaviszony

keretében történő foglalkoztatás lehetőségéről.
 
Ekkor a munkavállaló munkaszerződés módosítására irányuló ajánlatára a munkáltató 15 napon belül írásban köteles nyilatkozni, nem köteles elfogadni, döntése során mérlegelheti, hogy az mennyire szolgálja az érdekét.
 
Kivétel: a munkáltató a napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre köteles módosítani a szerződést a gyermek 3 éves koráig, bizonyos esetekben már 5 éves koráig.
A gyermekes szülőknek kedvezve változtatták az Mt.-t 2015-re és módosult az a rendelkezés, amely előírja a kötelező részmunkaidős foglalkoztatás lehetőségét. A hatályos szabályok szerint a munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek hároméves koráig - három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek ötéves koráig - köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.
2014-ig a gyermek 3 éves koráig kérhette a munkavállaló a munkaszerződés módosítását. 2015-től a munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek 3 éves koráig, három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén viszont a gyermek 5 éves koráig köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.


Korábbi kapcsolódó szakmai anyag: http://www.vallalkozo.info/jog/atipikus-foglalkoztatas-reszmunkaido-2

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.