Az új PTK – mindenre hat! (1)

2014. március 15. napján lép hatályba az új Polgári Törvénykönyv (2013. évi V. törvény), amely jelentős tartalmi változásokkal bír.
A Ptk. - miután a legalapvetőbb jogforrás a magánszemélyek és a gazdálkodó szervezetek mindennapjaiban - több olyan jelentős frissítésen, szerkezeti változáson ment keresztül, amelyekre már jó előre érdemes felkészülni. A változások igen jelentősek; számos korábbi önálló jogszabály integrációja is megtörtént.

Szakmai tájékoztatókba igyekszünk a legfontosabb változásokat bemutatni!

Új Ptk. rendszere

Az új Ptk. egységes szerkezetbe foglalja a magyar magánjog egészét, integrálva magába a társasági jog vagy a családjog korábbi, külön törvényekben megjelenő szabályozását. Több gyakorlatban kialakult megoldás, illetve a kialakult bírói gyakorlat beépítésre került.
 
Az új Ptk. könyvei a következők:
Első könyv:                            Bevezető rendelkezések;
Második könyv:                     Az ember mint jogalany;
Harmadik könyv:                   A jogi személy;
Negyedik könyv:                   Családjog;
Ötödik könyv:                        Dologi jog;
Hatodik könyv:                      Kötelmi jog;
Hetedik könyv:                      Öröklési jog; és
Nyolcadik könyv:                  Záró rendelkezések.
 
A gazdasági társaságok alapításának, működésének szabályai a jövőben az új Ptk.-ban keresendők. A cégalapítás szabadsága, a jogi személyek autonómiája növekszik, a tagok illetve alapítók szabadabban határozhatják meg a jogi személyek belső működésének szabályait. A jelenlegi szabályok inkább kógensek, az újak esetében a megengedő szabályok dominálnak. A társasági jog új eltérést engedő (diszpozitív) szabályai a cégjogi struktúráik átgondolására késztethetik a vállalkozásokat.
 
Igen jelentős, sokakat érintő változás lesz a Kft.-k esetében a tőkelimit megemelése, amely nyilván kihatással lesz a már működő cégekre is, ha minimum tőkéjük nem éri el a 3 millió forintot.
 
Kiemelnénk, hogy márciustól változnak a tulajdonjog és a birtoklás szabályai, így például lehetővé válik, hogy a föld és az épület tulajdonjoga teljesen elváljon egymástól, illetve szolgalom alapítása saját ingatlanon. Az ingatlan-nyilvántartás jelentőségét mutatja az is, hogy a legfontosabb ingatlan-nyilvántartási szabályok is az új Ptk-ban kaptak helyet.