Egyenlő bánásmód a munka díjazásnál

Az egyenlő bánásmód követelménye érvényesül a munka díjazásánál is, sőt talán itt a legerősebb és legismertebb. Egyenlő munkáért, egyenlő bér elv nagyon elterjedt a hétköznapokban is.
Az egyenlő bér megtartása szempontjából munkabérnek minősül minden, a munkaviszony alapján közvetlenül vagy közvetve nyújtott pénzbeli és természetbeni juttatás.
 
A munka egyenlő értékének megállapításánál különösen az elvégzett munka természetét, minőségét, mennyiségét, a munkakörülményeket, a szükséges szakképzettséget, fizikai vagy szellemi erőfeszítést, tapasztalatot, felelősséget, a munkaerő-piaci viszonyokat kell figyelembe venni.
 
A munkaviszonnyal, így különösen a munka díjazásával kapcsolatban az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartani. E követelmény megsértésének orvoslása nem járhat más munkavállaló jogának megsértésével vagy csorbításával.
 
Gyakorlat szerint nem sérti az egyenlő bánásmódot, ha nem emelik meg az általános béremelés ellenére a munkavállaló munkabérét a munkaviszony közeli megszüntetésére tekintettel.
 
Munkaerő-kikölcsönzés tartama alatt a munkavállaló számára biztosítani kell a kölcsönvevővel munkaviszonyban álló munkavállalókra irányadó alapvető munka- és foglalkoztatási feltételeket. Itt munka– és foglalkoztatási feltételek főként:
 
a) várandós és szoptató nők, valamint
 
b) a fiatal munkavállalók védelmére,
 
c) a munkabér összegére és védelmére, továbbá az egyéb juttatásokra,
 
d) az egyenlő bánásmód követelményére vonatkozó rendelkezések.
 
A munkabér összegére, az egyéb juttatásokra az egyenlő bánásmód követelményére vonatkozó rendelkezéseket a kölcsönvevőnél történő foglalkoztatás száznyolcvannegyedik napjától kell alkalmazni arra a munkavállalóra, aki
 
a) a kölcsönbeadóval munkaerő-kölcsönzés céljából létesített határozatlan idejű munkaviszonyban áll és kölcsönvevőnél történő foglalkoztatás hiányában is díjazásban részesül,
 
b) a 2004. évi CXXIII. törvény 1. § (2) bekezdés 1. pontjában meghatározott munkaerőpiactól tartósan távollévő munkavállalónak minősül,
 
c) a helyi önkormányzat többségi tulajdonában lévő gazdasági társaságnál vagy közhasznú szervezetnél, vagy nyilvántartásba vett közhasznú szervezetnél munkaerő-kölcsönzés keretében végez munkát.

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.