EKÁER – összefoglaló jogi szempontból (1)

Az Elektronikus Közúti Áruforgalmi Ellenőrző Rendszer (EKÁER)
Az adóbevételek – különösen az Áfa – biztosítása, az adóelkerülés visszaszorítás érdekében vezették be 2015. január 1-jétől az EKÁER rendszert. Az EKÁER rendszert a NAV működteti. A vonatkozó szabályok többsége az Art-ban található meg. Az EKÁER rendszer szabályozását vázlatosan az alábbiakban foglaljuk össze.

1. Az EKÁER rendszer kapcsolódik az Útdíjtörvényhez. Alapvetően a 3,5 tonnánál nagyobb össztömegű útdíjköteles gépjárművel történő közúti fuvarozás ellenőrzését szolgálja.

2. A NAV-hoz történő bejelentési kötelezettség azokra a szállításokra terjed ki, amelyek Magyarország területéről/területére vámmentesen EU más tagállamába, vagy EU más tagállamából, illetve a belföldi forgalomban történik. ezek a következők:

a) Európai Unió más tagállamából található feladási címről Magyarország területén található átvételi címre történő közúti fuvarozás.
b) Magyarország területén található feladási címről az Európai Unió más tagállamában található átvételi címre történő közúti fuvarozás.
c) Belföldi feladási címről, belföldi átvételi címre történő első Áfa köteles termékértékesítéssel összefüggő nem közvetlenül végfelhasználónak történő közúti fuvarozás.

3. A belföldi feladási címről/re történő fuvarozás akkor bejelentés köteles, ha nem belföldi végfelhasználó részére történik az első adóköteles (Áfa) termékértékesítés.
  • Ide tartozik az is, ha Európai Unió más tagállamából, vagy egy harmadik államból behozott terméket, vagy belföldi saját előállítású terméket először értékesítik Áfa kötelesen belföldre.
  • Ebből következik, hogy nem bejelentés köteles adott vállalkozáson belüli fuvarozás, mivel itt Áfa fizetés nem merül fel.
  • Végfelhasználónak tekintendő a lakossági személyes szükséglet kielégítésére történő értékesítés.

Folytatás: 2015.06.05.


Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.