Fizetés nélküli szabadság egyéb esetei (1)

Fizetés nélküli szabadság legismertebb esete GYED és GYES időtartama, azaz óvodáig, gyermek 3 éves koráig jár, de vannak egyéb kötelező esetei, amikor is a munkavállaló jogosult igénybe venni, a munkáltató pedig kiadni. A lényege, hogy bár nincs munkavégzés, se bérfizetés maga a jogviszony nem szűnik meg.
  1. Gyermek 10. életévéig
Speciális eset, hogy a munkavállalónak gyermeke személyes gondozása érdekében fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély folyósításának tartama alatt. Azaz a gyermek valamilyen olyan súlyos betegségben szenved, amely megalapozza a GYES-t, akkor az megalapozza a fizetés nélküli szabadság igénybevételét is.
 
Ebben az esetben érvényesül a felmondási védelem a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság alatt.
 
A Gyermekgondozási segély (GYES) feltételeit a családok támogatásáról szóló törvény (1998. évi LXXXIV. törvény 20.§) állapítja meg. A jogosultság feltétele, hogy tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermeket saját háztartásában nevelje (=állandó felügyeletre vagy gondozásra szorul).
 
Fontos hogy szemben a gyermek 3 éves koráig járó fizetés nélküli szabadsággal erre, csak az egyik szülő (anya/apa) jogosult, az aki a GYES-t igénybe veszi.
 
Szülőn érteni kell (azaz nekik jár) a vér szerinti és örökbefogadó szülőt és együtt élő házastársukat, és aki a nála élő gyermeket örökbe kívánja fogadni és mér megindult az eljárás, a nevelő és helyettes szülőt, a gyámot.
 
Aki 12 évesnél fiatalabb beteg gyermekét otthon ápolja az keresőképtelenség okán mentesül a munkavégzés alól, de itt a betegség feltétel, ekkor is felmondási védelem illeti meg.

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.