Kényszertörlés befejezése (1)
A kényszertörlési eljárás vagy a cég törlésével vagy felszámolási eljárás elrendelésével fejeződik be.
Amely esetekben a cégbíróság nem felszámolási eljárás megindítását kezdeményezi, ott a cég törlésére kerül sor.
A törlő végzést a cégbíróság a Cégközlönyben közzéteszi, a végzés ellen a megjelenésétől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, a határidő elmulasztása miatt azonban igazolási kérelem nem terjeszthető elő, azaz 15 napon belül nincs helye általános jogorvoslatnak.
A céggel szembeni bejelentések tartalmától és a cég vagyoni helyzetétől függően a kényszertörlési eljárásban a cégbíróság többféle döntést hozhat, az egyik a törlés, de ennek is több formája lehet, attól függ, hogy követelés bejelentés történt-e.
Nem történt követelés bejelentés
1. Ha a céggel szemben követelés bejelentésére nem került sor, valamint a cég vagyonával kapcsolatos információ nem érkezett, a cégbíróság (eltiltás mellőzése mellett) a céget törli a cégjegyzékből. Ez a legegyszerűbb eset.
2. Ha a céggel szemben követelés bejelentésére nem került sor, a cégbíróság azonban megállapította, hogy a cég fellelhető vagyonnal rendelkezik, a cégbíróság (eltiltás mellőzése mellett) a céget törli a cégjegyzékből és rendelkezik a vagyonnak a tagok közötti felosztásáról (csődtörvényben foglaltak alkalmazásával). A cégbíróság által a felosztott cégvagyon után keletkező adófizetési kötelezettség bevallására és megfizetésére az abból részesedő magánszemély kötelezett!
Ha cég fellelhető vagyonának tulajdonjogával összefüggésben kétség merül fel, azt úgy kell tekinteni, mintha a céggel szemben követelés bejelentésére került volna sor.
Korábbi kapcsolódó szakmai anyag: http://www.vallalkozo.info/jog/vezeto-tisztsegviselo-feladatai-a-kenyszertorles-soran
Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.