Munkavédelmi ellenőrzések, és tervei 2015. évben

2015. évben főként az atipikus formában dolgozó munkavállalók foglalkoztatásának szabályosságát vizsgálják majd és szabálytalanság esetén a munkaügyi bírság 30 ezertől akár 20 millió forintig terjedhet. A vizsgálódás eljárási rendjére vonatkozó szabályokat az 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről 81/A §. (1), (2). bekezdése tartalmazza, és alapja a munkavédelmi ellenőrzésekről szóló, 1996. évi LXXV törvény. /Munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvényt [Met.], a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvényt [Mvt.]/
A Hatóság döntheti el, hogy milyen jellegű ellenőrzést végez. Ennek módja lehet: helyszíni kiszállás, iratbekérés, adatszolgáltatás kérése stb.
 
A vizsgálat megindítása nem feltételen bejelentésre történik, hanem leginkább azokon a területeken folytatnak ellenőrzéseket, ahol régen voltak ilyen irányú vizsgálatok.
 
A munkavédelmi ellenőrzések kapcsán elsősorban azokat a veszélyforrásokat vizsgálják, amelyek a csonkolásos balesetekhez vezetnek. A vizsgálatot széles körben kiterjesztik a faipari tevékenységekre a veszélyesnek minősülő faipari gépekre és technológiai eljárásokra.
 
Továbbiakban a biológiai kóroki tényezők okozta fertőzések ellenőrzésére fordítanak nagy gondot. Nem utolsó sorban pedig a bányászat munkaegészségügyi vizsgálata szerepel, főként egészségkárosító kockázatra, és az előre nem látható veszélyforrások felismerésére kiterjedően.

A tervek szerint, 2015. évi vizsgálatok során a nagyobb hangsúlyt a nagy létszámú munkavállalókat foglalkoztató munkáltatókat veszik sorra, persze ez nem zárja ki, hogy néhány kisvállalkozót is bevonjanak az ellenőrzöttek körébe. Főként a veszélyes munkaeszközöket, és technológiát alkalmazó területeket, illetve a kiemelt védelemre szoruló munkavállalók csoportjait foglalkoztatókat (Pl: mozgáskorlátozottság) veszik sorra ez évben.

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.